логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Goran Taseski

РАСПОРЕД ЗА БОГОСЛУЖБИ ПРИ ХРАМОТ„ СВ. ВМЧ. ГЕОРГИ ПОБЕДОНОСЕЦ “ -
КРИВИ ДОЛ ЗА МЕСЕЦ МАРТ / од 16до 30/ НЕДЕЛА-15/02-/ Крстопоклона/ свешт.- мч.Теодот Киринрјски; преп.
Агатон; / почеток во 07.30ч.утринска во 08.30ч.
литургија(Василиева) /

СРЕДА- 18/05- св. мч. Конон Исавријски; преп. Марко Подвижник;
/во 07,30ч.: Великопосни часови, изобразителна
и Предосветена Литургија/

ПЕТОК – 20/07 - св.7свешт.-мч. Херсонски;преп. Павле Препрости; /во 07,30ч.- Великопосни часови,изобразит. и Предосветена Литургија
Во 17,00ч. повечерие со Акатист/

НЕДЕЛА -22/09- /св.Јован Лествичник/ св. 40 мч-ци во Севастија; св. 40
Битолски преп.мч-ци; / почеток во 07.30ч.утринска во 08.30ч.
литургија(Василиева) /

СРЕДА-25/12- св. Григориј Двоеслов; св. Симеон Нов Богослов;
/БДЕНИЕ ПОЧЕТОК 16ч. : Читање на великиот канон на
св. Андреј Критски, потоа во 18ч. : 9-ти Великопосен час,
изобразителна и Предосветена Литургија

ПЕТОК-27/14 - преп. Бенедикт Нурсијски/ СЛУЖБА НА АКАТИСТОТ //БДЕНИЕ почеток во 21ч. : понношница, утрена со Службата на Акатистот,
литургија (Златоустова)/

НЕДЕЛА-30/17-/на св. Марија Египетска/св.мч. Агатангел Битолски;
/ почеток во 07.30ч.утринска во 08.30ч.
литургија(Василиева)

+ + + Благодатта Божја со сите вас - од свештенослужителот при
храмот о. Горан Тасески email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
ЗА ЦРКВАТА
...Христос книги не оставил, но оставил живо општество, жива заедница којашто се нарекува Црква, заедница која Него лично го познава. Велам: познава, а не само познавала. Од столетие во столетие сите оние кои станале верници, на овој или оној начин Го сретнале Христа, можат да ги повторат зборовите на апостол Јован, упатени кон нив во едно од своите Посланија: „Ние ви говориме за тоа што виделе нашите очи, што што допреле нашите раце, што слушнаа нашите уши“.
Ние говориме за тоа дека за нас реалноста е апсолутна и несомнена затоа што – таа е во границите на нашето искуство. И така тоа продолжува од столетие во столетие со неизмерен број луѓе. И треба да запомниме дека Црквата – е заедница која што е соединета, како што се вели во катехизисот, не само преку заедница на таинствата, догматската вера, обредите. Сето тоа, секако, го има во Црквата и се манифестира како нејзин составен дел, но срцевината на Црквата е поинаква. Тоа е – средба лице во лице со Христос. Таа средба може да биде потресна, може да се случи постепено, одвај забележително, но секогаш е должна да постои за човекот да може да каже : „ јас – сум верник“. / извадок од книгата Степени од епископ Сурошки Антониј која се спрема за печатење на македонски јазик/

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Но, што значи тоа дека некој ќе влезе и ќе излезе и дека пасиште ќе најде?Тргнувајќи секогаш од персоналното начело на македонско-светогорската исихастичка школа (наспроти антиохиската историска и александриската алегориска...

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

 Вистинскиот, пак, Божји пророк, што и да направи, тешко ќе ги отвори кон милост суетните срца на самонаречените духовни величини: „Зашто дојде Јован Крстител, кој ниту леб јаде, ниту вино...

БEСEДА  за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

БEСEДА за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

Oрачoт oра вo нивата. Зарeм нe ја пoвтoрува oрачoт сeкoја минута истата рабoта? Какo инаку би ја изoрал нивата, акo oд утрo дo мрак нe длаби бразда дo бразда?Патникoт чeкoри...

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Евангелието е еден вид огледало, во кое се огледуваме себеси, и гледајќи се во него, се дотеруваме внатрешно. Како што секоја куќа има огледало, така треба секоја куќа да има...

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

 Бидејќи имале силна и непоколеблива вера, Божјата благодат делувала врз сите луѓе коишто им се обраќале за помош. Колку што лекувале со разните треви, толку повеќе Бог, поради нивниот свет...

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

   Петар Му се обраќа на Господ како прв меѓу еднаквите по чест, кој во тој момент ги изразува и сведочи верата и опитот на сите Апостоли, а не само својата...

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

« »