логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Денес  отец Гаврил, игумен на манастирот на св. Прохор Пчински, Донибрук, Аватралила доби награда за Денот на Австралија за неговата мисија во Австралија од Министерот за Одбрана Kevin Andrews.

Исто така, отец Гаврил е спомнат во официјалниот говор на премиер на Австралија, Tony Abbott.

ЧЕСТИТО ОТЕЦ ГАВРИЛ

https://www.youtube.com/watch?v=60k739mhtkw&feature=youtu.be

+++

 

 

Бигорски манастир:

Се радуваме за наградата на нашиот брат, игуменот Гаврил, кој со пожртвувана христијанска љубов неуморно работи за придобивање на душите за Христа во Австралиската земја. Оваа награда е една потврда за големата мисија која о. Гаврил ја спроведува за да ја претстави во најубава светлина нашата Света Македонска Православна Црква. Се радуваме и на Австралиската Влада која ги забележува трудовите на луѓето и ги наградува добрите дела.

Нашиот Старец, архимандрит Партениј и нашето братство и сестринство му ја честитаат оваа награда, просејќи молитви од Бога, за Он постојано да го поткрепува со Својата благодат и да му ги обновува силите за извршување на уште повеќе добри дела.

Од уредниците

+++

 Првиот македонски монах во Австралиско-новозеландската епархија, отец Гаврил добил награда за денот на Австралија, за неговата мисија во Австралија, од Министерот за одбрана Кевин Ендрјус. Ова признание добива уште повеќе на тежина ако се знае дека отец Гаврил е спомнат во официјалниот говор на премиерот на Австралија, Тони Абот, по повод доделувањето на наградите за 20 годишнината од Денот на премиерот.

- Ние ги подржуваме сите членови на заедницата, како што е примерот со Отец Гаврил, за неговото служење во локалната епархија. Тој обезбеди 400.000 кои што беа наменети во хуманитарни цели. Со вакви примери докажуваме дека основната насока на нашата земја е не тоа што мора да го направиме, туку тоа што ќе избереме да правиме. Не тоа што го правиме за нас, туку тоа што го правиме за другите.

Отецот Гаврил, после покојниот архиепископ Михаил е вториот клирик на МПЦ кој добива меѓународно признание.

 

Извор: sitel.com.mk

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

« »