логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


IMG_0002_1

 IMG_0015 IMG_0034

 На 09.08.2014 година кога Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија го прославува споменот на патронот на нашата света Црква, светиот Климент епископ Охридски и споменот на светиот великомаченик Пантелејмон, Неговото блаженство, Архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан чиноначалствуваше на света Златоустова Литургија во манастирот „Свети Пантелејмон“, село Нерези.
На Неговото блаженство му сослужуваа игуменот Агатон (Апостоловски), јеромонасите д-р Григориј (Настески) и Атанасиј (Арсоски) и протоѓаконот Антонио Дујоски. На светата Литургија во презвитерски чин беше ракоположен ѓаконот Диме Ивановски, а во ѓаконски чин дипломираниот теолог Методија Митановски. Пред светата Литургија во чин на чтец беше ракопроизведен дипломираниот теолог Жарко Брњарчевски. По завршувањето на Литургијата беше извршен Мал водосвет.
Во своето архипастирско слово претстојателот на нашата света Црква потенцираше дека денес се навршува големиот осумстотини и педесет годишен јубилеј од осветувањето на овој велелепен манастир, некогашен голем монашки центар, чија архитектура и фрескопис претставуваат редок бисер на Православието и без кого е невозможно да се замисли ниту една светска монографија за средновековната и византиската духовност и уметност.

 IMG_0067

 IMG_0127_1

  IMG_0128_1

 IMG_0136_1

 IMG_0155_1

 IMG_0175_1IMG_0157_1

  IMG_0194_1

  IMG_0225_1

  IMG_0242_1

 IMG_0284 IMG_0346

  IMG_0375

  IMG_0387_1

  IMG_0413_1

 IMG_0466_1

 Извор: Скопска епархија


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Милостивиот Самарјанин (29.11.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Милостивиот Самарјанин (29.11.2020 )

Сите ние сме гости на овој свет, кои повеќе – кои помалку, повредени од демоните – разбојниците, сместени од милостивиот Самарјанин – Христос, на лекување во гостилницата – Црквата. Гостилничар...

Митрополит Струмички Наум: Како одат работите... (22.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како одат работите... (22.11.2020)

Носењето на негативен заклучок многу лесно се надоврзува на трите посебно опасни илузии што ги имаат прифатено „христијаните“, во текот на својата историја, кои ги одделуваат од Вистината Христос, од...

Митрополит Струмички Наум: Ангелите се светлина (пример) за монасите; монасите се светлина (пример) за луѓето...“

Митрополит Струмички Наум: Ангелите се светлина (пример) за монасите; монасите се светлина (пример) за луѓето...“

Кога говориме за фанатизмот, отсекогаш ме воодушевувал примерот на светиот архангел Михаил. Некогаш, во кризниот момент на општото отпаѓање на ангелите, излажани од дотогаш најсветлиот и најбли- скиот ангел до...

БEСEДА за вoздигнувањe на чoвeкoт прeку вoскрeснатиoт Христoс

БEСEДА за вoздигнувањe на чoвeкoт прeку вoскрeснатиoт Христoс

Eвe ја висината дo кoја Бoг гo вoзвишил чoвeчкoтo битиe! Бидeјќи oвдe нe станува збoр за бoжeствeната прирoда Христoва, туку за чoвeчката, нe сe збoрува за вeчнoтo Слoвo Бoжјo, туку...

Митрополит Струмички Наум: Што е разликата помеѓу опсесија, илузија, прелест и помисла?(15.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Што е разликата помеѓу опсесија, илузија, прелест и помисла?(15.11.2020)

За разлика од демонските, мислите што ни доаѓаат од Божјата страна се суптилни, смирени, срамежливи, не сакаат да ја нарушат нашата слобода, а ни носат, главно, смиреност, покајание и плач....

Митрополит Струмички Наум: Со кого може да се разговара и за што (08.11.2020)

Митрополит Струмички Наум: Со кого може да се разговара и за што (08.11.2020)

 Тоа што е очигледно, за секој нормален, е дека, во овој период, против Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија се води специјална војна чија цел е растурање на нејзиното единство....

БEСEДА за срцeтo пoдгoтвeнo за Бoга

БEСEДА за срцeтo пoдгoтвeнo за Бoга

Пoдгoтвeнo e срцeтo мoe, Бoжe, спрeмнo e срцeтo мoe (Пс. 56:7). Блазe му на oнoј, браќа, кoјштo мoжe така да Му рeчe на свoјoт Гoспoд! Блазe му на oнoј чиe...

Митрополит Струмички Наум: За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020)

Пак ќе те прашам, уште ли се гледаш како чист!? Уште ли се гледаш како безгрешен!? Уште ли се гледаш како правоверен!? Уште ли се гледаш како спасен!? Гледаш, сега,...

Митрополит Струмички Наум:  Секташки дух (25.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташки дух (25.10.2020)

Секташкиот дух не го познава и признава покајанието. Тој дух во луѓето бара зло, вистинско или привидно, и на тоа се задржува. Се фаќа за еден збор, наместо за илјадници...

« »