логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 03.jpg

 Духовно и национално торжество во Бигорски

05.jpg
20 јули/2 август 2014 лето Господово


Ни настапи ден воспеван, засветли ден насликан, бликна ден оплакан! Дојде ден славен, дојде ден – Илинден!

06.jpg

Необично е како еден единствен ден може да ја промени историјата на поединечни народи, па дури и на целото човештво. Ете, денот кога Пресветета Владичица наша Богородица го кажа Своето судбоносно „нека ми биде“, започна спасението на светот. Денот кога Синот Божји ги рашири Своите пречисти раце на Крстот, беше ден на поразот на царството на злобата. Денот кога светиот благоверен цар Константин Велики извојува победа над злочестивиот Максенциј, му донесе слобода на Црквата Христова која три века беше сурово гонета. Тоа се денови кои го променија текот на целото човештво.

07.jpg

08.jpg

И секој народ во својата историја има еден таков епски ден. За нашиот многустрадален народ тоа е Илинден – празник на светиот пророк Илија, „земниот ангел и човекот небесен“, кој по земја одеше, но со небесната колесница управуваше и до голема височина достигна, до самите небесни пространства се искачи. Неговата уста беше заповедник на водите и клуч на небесата, зашто гласот негов до Господа стигна и три години земјата вода не вкуси (3 Цар. 17, 1); словото негово се произнесе и оган од небесата спушти (18, 38). Тој е пророкот кој го избра и благослови нашиот народ да биде закрилуван од неговите огнени молитви. Тој е пророкот кој ни го подари својот ден и своето име да бидат споменик на илјадници христољупци и родољупци кои ги положиле своите души за слободата на нашата најсвета православна вера  и нашата возљубена Татковина. И не случајно на неговиот светол спомен нашиот побожен народ востанал против иноверното иго во 1903 г., кога иако физички поразен, извојувал морална победа. И не е просто и случајно совпаѓање тоа што на Илинден 1944 г. во манастирот „Св. Прохор Пчински“ е востановена првата слободна македонска држава. Сето тоа е едно непоколебливо сведоштво за непрестајното молитвено застапништво на светиот, славен и сефален пророк Илија за христољубивиот македонски народ пред Престолот на Света Троица.

  • Со безмерна благодарност за неговата молитвена закрила, денес Бигорската свештена обител торжествено го прослави неговиот сечесен спомен. После празничното богослужение и светата Литургија, нашиот родољубив старец, архимандрит Партениј, го отслужи свечениот чин на Доксологија - благодарност и славословие кон Бога за Неговите бескрајни милости кон нас, и молитвен спомен за сите оние кои паднале на браникот за слободата на верата и Татковината и со тоа на дело ги исполниле Христовите заповеди за пожртвувана љубов кон Бога и ближните. Зашто, според зборовите на нашиот старец, овие две заповеди потекнуваат и извираат една од друга. Љубовта кон Бога води кон меѓусебна согласност; а без согласност не може ни љубов да постои. Што поголема е љубовта кон ближните, толку посилна е и љубовта кон Бога; но таа љубов е најубава и најсилна кога ги опфаќа сите членови кои ја градат богодаруваната заедница, така што таа заедница како едно тело ги поднесува сите добра и зла. Целта, пак, на оние што ја раководат таа заедница е да ги приведуваат нејзините членови по патот на обожението во Богочовекот Христос.

10.jpg

 11.jpg

  • „Сесвет Владико, по застапништвото на Твојот славен пророк Илија, прими ги нашиве благодарствени молитви во овој ден, кога си спомнуваме за херојското Илинденско востание, кое е почеток на нашето ослободување и преродба, и уште за денот на основањето на нашата славна држава. Душите на отците и браќата наши, кои јуначки се бореле и славно паднале во светите борби за нашата вера и татковина, или биле измачувани и убиени од непријателските војски, или паднале во заробеништво, упокој ги со оние кои од памтивек Ти благоугодиле. Нас пак, покажи нè достојни за слобода, во мир и единомислие сочувај нè, и на секое добро и благоугодно дело управи нè. Верните наши началници во мир и согласност сочувај ги и кажи им добри зборови во срцата нивни за Црквата и за целиот Твој народ. Амин!“ (Од чинот на Доксологија)

 12.jpg

 13.jpg14.jpg

 15.jpg

 17.jpg

Извор: Бигорски манастир

 

 


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Секташки дух (25.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташки дух (25.10.2020)

Секташкиот дух не го познава и признава покајанието. Тој дух во луѓето бара зло, вистинско или привидно, и на тоа се задржува. Се фаќа за еден збор, наместо за илјадници...

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Нема ништо поблажено, возљубени, од тоа постојано да се предаваме на волјата Божја, постојано да живееме испитувајќи што навистина е според волјата Божја. Но тоа предавање и тоа испитување не...

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

   Така е кога човек има световно знаење, но нема духовно знаење. Тој може да има знаење и вештини од разни области како бизнис, економија, политика, што јас знам, градежништво,...

 Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

 Богочовекот Исус Христос е единствената Глава на Црквата. Епископот на локалната Црква е икона Христова, седи на место Христово и претставува обличје Негово. Тој не е Самиот Христос, туку е...

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Самооправдувањето е болест која е пораширена, понезабележлива и потешка од судењето и осудувањето. Самооправдувањето и осудувањето се две страни на една гревовна состојба – гордоста.Пораширена – затоа што, најчесто, дури...

  Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

 Современиот човек брза по светските суети, бега од скромниот живот и во празните и лажни авантури бара да ја заборави душевната горчина, која му ја создава свеста за безбожните дела....

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

 Траат светиите, зашто е вечен Изворот на нивната светост! Зар ќе ја спомнувавме првопокрстената Лидија или Светите Ахилеј Лариски, Еразмо Охридски, Петанесетте Тивериополски свештеномаченици, рамно¬апостолните Кирил и Методиј и нивните...

Митрополит Струмички Наум:  За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Да те прашам, човеку, зошто ти е помило да му судиш и да го осудуваш некого врз основа на озборување, кога веќе ти се достапни и познати неговите дела и...

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

Откако сите четири бестрашни маченички биле изведени пред царот, смирено и одлучно ја исповедале верата во Христа Господа и одбиле да принесат жртва пред идолската божица Артемида. Пред страдањата, Софија...

« »