логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 


Izlozba.ZG1.jpg

Izlozba.ZG.jpg

Izlozba.ZG.jpg

  Izlozba.ZG1.jpg

Izlozba.ZG1.jpg

Izlozba.ZG1.jpg

 

   Изложбата „Македонска православна црква во Загрб„ отворена е денеска во ЗГФорум во присуство на градоначалникот на Град Загреб Милан Бандиќ, Митрополитот на Македонска православна епархија за Европа господин Пимен, парохискиот свештеник на Македонската православна црква за Хрватска протопрезвитер Кирко Велински и Македонската амбасадорка Н.Е. Даниела Караѓозоска.
Изложбата, организирана на иницијатива на потпретседателката на Градско собрание за Град Загреб Јелена Павичиќ Вукичевиќ, го презентира наградениот идеен проект на Македонска православна црква во Загреб чиј автор е Зоран Бошевски, а реализиран е во соработка со Град Загреб – градски уред за стратегиско планирање и изградба на Градот со Македонската православна црква и Архитектонскиот факултет  во Скопје. Од виденото, се гледа дека самиот концепт на изложбата опфаќа две теми – претставување на архитектонски проект на фирмата Студио БФ за изградба на Македонска православна црква, и историски преглед на развој на македонските цркви во Македонија и Европа.
Нашиот град познат е по отвореност и мултикултуралност, а допринос во тоа дава и македонското национално малцинство кое живее тука и кое овој верски објект ке го користи на само за духовни туку и за културни и социјални намени, рече загребачкиот градоначелник Милан Бандиќ, кој заблагодари на македонската православна црква во Загреб и Хрватска за сити иницијативи, советувања и црковни активности кои ги организирала од почетокот на своето дејствување во Загреб до денес.
Присутните гости ги поздравија и Митрополитот г Пимен, протопрезвитер Кирко Велински како и авторот на проектот Зоран Бошевски, а прочелницата на Градскиот уред за стратегиско планирање и изградба на Град, Јадранка Веселиќ Бруво нагласи дека целта на изложбата, после загребачката постава, е да се презентира и во другите европски градови во кои делува Македонската православна црква.
Изградбата на Црквата со пасторален центар се наоѓа  на простор омеѓен помеѓу Загребачка авенија и Нова цеста,  а камен темелник е планиран за оваа година. Инвеститор на проектот е Македонска православна црквена општина „Св. Злата Мегленска„.

  Izlozba.ZG1.jpg


Izlozba.ZG1.jpg

Izlozba.ZG1.jpg

Извор:

 Otvorena izložba "Makedonska pravoslavna crkva u Zagrebu"
19.5.2014 14:50:28
     
www.zagreb.hr
www.zagreb.hr

Izlozba.ZG1.jpg


 
 
Izložba Makedonska pravoslavna crkva u Zagrebu otvorena je danas u ZgForumu u nazočnosti gradonačelnika Grada Zagreba Milana Bandića, Mitropolita Makedonske pravoslavne eparhije za Europu gospodina Pimena, eparhijskog namjesnika Makedonske pravoslavne crkve za Hrvatsku Kirka Velinskog te makedonske veleposlanice Nj.E. Daniele Karagjozoske.

Izložba, organizirana na inicijativu potpredsjednice Gradske skupštine Grada Zagreba Jelene Pavičić Vukičević, prezentira nagrađeni natječajni projekt Makedonske pravoslavne crkve u Zagrebu, autora Zorana Boševskog, a realizirana je u suradnji Grada Zagreba - Gradskog ureda za strategijsko planiranje i izgradnju Grada s Makedonskom pravoslavnom crkvom te Arhitektonskim fakultetom Sveučilišta u Skopju. Kako se vidjelo, sam koncept izložbe obuhvaća dvije teme – predstavljanje arhitektonskog projekta tvrtke Studio BF za izgradnju makedonske pravoslavne crkve, te povijesni pregled razvoja makedonske crkve u Makedoniji i Europi.

Naš je grad poznat po otvorenosti i multikulturalnosti, a doprinos tome daje i Makedonska nacionalna manjina koja ovdje živi i koja će ovaj vjerski objekt koristiti ne samo za duhovne već i za kulturne i socijalne namjene, rekao je zagrebački gradonačelnik te zahvalio Makedonskoj pravoslavnoj crkvi u Zagrebu i Hrvatskoj za sve inicijative, savjetovanja i crkvene djelatnosti koje je organizirala od početka svog djelovanja u Zagrebu do danas.

Uzvanike su pozdravili i mitropolit Pimen i protojerej Velinski kao i autor projekta Boševski, a pročelnica Gradskog ureda za strategijsko planiranje i izgradnju Grada Jadranka Veselić Bruvo naglasila je kako je cilj izložbu, nakon zagrebačkog postava, prezentirati i u drugim europskim gradovima u kojima djeluje Makedonska pravoslavna crkva.

Gradnja Crkve s Pastoralnim centrom započinje ove godine na prostoru omeđenom Zagrebačkom avenijom i Novom cestom, a investitor projekta je Makedonska pravoslavna crkvena općina Sv. Zlata Meglenska.


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

Игумен на манатирот "Успение на Пресвета Богородица",о. Фотиј, Берово: БЕСЕДА

...По тоа ќе не познаат,по тоа ќе ни мерат...Ако нашите дела и нашите постапки бидат во согласност со Божјите зборови. Лесно е да се каже,тешко е да се спроведе.Еден најобичен...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Како духовник сум сведок колку многу бракови се распаѓаат, и тоа христијански бракови, на воцрковени сопружници. Христијанскиот брак, а со него и сето општество, се наоѓаат во застрашувачка ерозија и...

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

Духoт на Гoспoда e врз Мeнe. Зoштo Oн тoа гo гoвoри кoга e рамeн на Духoт какo и на Oтeцoт? Заради свeдoштвo на луѓeтo, какo штo тoлкува св. Златoуст. Нe...

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Ни покажа и нѐ поучи и како духовно да пораснеме и да ја достигнеме оваа Божествена љубов. Нѐ поучи дека, покрај лоши дела и зборови, срцето треба да го очистиме...

БEСEДА  за исцeлувањe на чoвeштвoтo сo Христoвитe рани

БEСEДА за исцeлувањe на чoвeштвoтo сo Христoвитe рани

Сo Христoвитe рани ниe сe излeкувавмe, така прoрeкува Бoжјиoт прoрoк и сeга ниe знаeмe дeка нeгoвoтo прoрoштвo e вистинскo. Сo Христoвoтo страдањe ниe сe спасивмe oд вeчнoтo страдањe; сo Нeгoвата...

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

Токму тој конинуитет на овој христијански идентитет кој е спознаен и пренесен од Светите Отци во три степени според начинот на животот во Христа, очистување, просветлување и обожение се поврзува...

Митрополит Струмички Наум: Молитва за цел свет (05.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: Молитва за цел свет (05.09.2020)

Кога цел на молитвата (се мисли на молитвата во која постојано го повикуваме името на Богочовекот Исус Христос) е Бог, односно заедницата на секој човек и на сè создадено во...

« »