логоFacebookTwitterYouTubeeMail

  01.jpg

Еордијата во чест на св. Георгиј уште еднаш ја украси Струга


02.jpg

02.jpg

24 април/7 мај 2014 лето Господово

Ние те знаеме тебе како ѕвезда многусветла, како сонце што на небескиот свод сјае, како бисер скапоцен, како камен што болска, како син на денот, како доблесен маченик, како поборник за верните, славејќи го твојот спомен, те славиме во неволите, Победоносецу Георгие (Стихира од вечерната богослужба на св. Георгиј)
Нè пречекува одново убавата Струга со раце широко отворени, искапена од сонцето, облечена во празнична облека, украсена со безброј насмевки, со сјајот на Воскресението што блеска во очите на нашите весели домаќини. Полека пристапуваме кон храмот на св. Георгиј, будно следени од огромно мнозинство верници, поздравени со дождови од цвеќе. Преполнетиот храм за нашите очи е прекрасна глетка. Започнува ктиторската вечерна, чиноначалствувана од нашиот митрополит, Неговото Високопреосвештенство, г. Тимотеј и митрополитот Повардарски, г. Агатангел, а пред раскошно украсен цветен балдахин, реки од народ во молитвен спокој чекаат да се поклонат на светите мошти на великиот Победоносец Георгиј. Толку свечено звучат во овој миг прекрасните стихири, кои го воспеваат неговиот славен подвиг. Никогаш храмот не изгледал поубаво. Одеднаш празничен ѕвон на камбани, силен изблик на воскресна радост и веќе свечената поворка победоносно тргнува низ струшките улици, следена од достоинствените духовни химни, исполнети од Градскиот оркестар на Скопје, чиишто богати звуци високо се издигнуваат во воздухот и насекаде го шират тој празничен амбиент. Од двете страни на улицата, наредени дечиња со весели восклици и развеани знаменца ја пречекуваат поворката, покривајќи ја со вистински облак од цвеќе. Во нивните детски насмевки ја гледаме благодатната посета на св. Георгиј, неговата радост што вака торжествено се прославува неговиот спомен. Благословот негов се излева незапирливо, ја осенува преголемата толпа, се спушта како нежна прегратка и врз оние кои годинава ја добија честа да го носат балдахинот со неговите мошти – г. Јован Билјан, г. Слободан Попоски, г. Николче Плаќаноски и г. Горан Хиохи. Чудесно благоухаат светите мошти, нивниот прекрасен мирис ги полни душите со необичен радосен спокој. И повторно сме пред храмот, побогати со едно чувство на силна духовна наслада, исполнети со благодарност кон премилостивиот наш Спасител Господ Исус Христос и Неговиот славен воин Георгиј, кој одново нè облеа со благодат и ни вдахна во срцето нови сили.

Преславен великомачениче Георгие, ти кој се овенча со победа над непријателите Христови, дај ни сега сили непријателите на верата да ги победиме, нашата татковина верно да ја чуваме, споменот твој секогаш со радост да го празнуваме, со љубов и ревност во верата да напредуваме, и како што сега со веселие нè нахрани, така и во Царството небесно, во вечноста да се насладуваме, гледајќи ја неискажливата убавина и славата незалезна на преслаткиот наш Господ, преку Кого и ти се прослави. Амин!

 05.jpg

 07.jpg 08.jpg

  09.jpg

 10.jpg

 11.jpg

 13.jpg

 17.jpg

 19.jpg

 20.jpg

  22.jpg

 26.jpg

 27.jpg

 28.jpg

 Повеќе:

 http://bigorski.mk/index.php?content_type=sluzhbi_bdenija&action=details&record_id=1234

 

 

 

 


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ПЕДЕСЕТНИЦА (19.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: ПЕДЕСЕТНИЦА (19.06.2021)

И после сѐ, како вообичаено, настана расправија за Него, и меѓу народот, и меѓу началниците и фарисеите. Меѓу оние со отворено и оние со закоравено срце. А секогаш, при која...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

БEСEДА  за двoјната сила на тајната брак

БEСEДА за двoјната сила на тајната брак

Гoлeма e тајната вo тoа штo чoвeкoта гo oстава свoјoт таткo и свoјата мајка и сe прилeпува кoн свoјата жeна. Самиoт апoстoл, кoј сe вoзвишил дo трeтoтo нeбo и видeл...

Епископ Партениј, Игумен Бигорски: Христовото Вознесение – издигнување и обожение на човечката природа

Епископ Партениј, Игумен Бигорски: Христовото Вознесение – издигнување и обожение на човечката природа

Фактот за Неговото Воскресение, Вознесението и испраќањето на Светиот Дух врз Апостолите е потврден и потпишан со крвта, телесна и духовна, на безбројните Маченици. Сите тие не умреле за некаков...

 протоереј Златко Ангелески - ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН

протоереј Златко Ангелески - ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН

За разлика од Воскресението, Христовото Вознесение многумина го виделе, кога тоа се случило. Така било, зашто верата кај многумина веќе созреала за ова божествено созерцание. А така било и заради...

Старец Георгиј Капсанис - ЗНАЧЕЊЕТО НА БОЛКАТА ВО НАШИОТ ЖИВОТ

Старец Георгиј Капсанис - ЗНАЧЕЊЕТО НА БОЛКАТА ВО НАШИОТ ЖИВОТ

Во оваа нова состојба се чини дека смртта и болката имаат позитивно значење, како другата кожна облека со која Бог ги облекол Адам и Ева кога го напуштиле рајот за...

Ереј Игор Острески: Слепиот

Ереј Игор Острески: Слепиот

Зборувајќи за растот на верата во Бога во човековата душа и за нејзиното значење во животот на луѓето, нашиот Спасител вели: „Ако имате вера колку синапово зрно, ќе и речете...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Самарјанката (29.05.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Самарјанката (29.05.2021)

Благодатта на Светиот Дух Господ, од часот на нашето Крштение се наоѓа внатре во нашето срце. Но, не е доволно само да сме крстени во Црквата, па да се подразбира...

Митрополит Европски Пимен: На Св. Кирил Солунски - Во Рим 24.05.2021г.

Митрополит Европски Пимен: На Св. Кирил Солунски - Во Рим 24.05.2021г.

Зашто, преку тебе го научивме словото за Христа Бога. Зашто, големо е делото твое да покажеш дека нема избрани јазици за проповед на Големината Негова, туку дека најдобар јазик за...

« »