логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

 


 starec.Gavrilo.G.jpg

   „Можат да ве прогонуваат, но Бог секогаш ќе биде со вас!“ – свети Гаврил Грузиски

 Monk_Gabriels_Blood

 

Чудо

Неколку дена пред смртта на старецот Гаврил, решив самиот да му земам  крв за анализа. Кога му го реков тоа, ме праша зошто ми е тоа потребно. Му објаснив дека треба да го проверам хемоглобинот и да направам уште некои анализи. Тој ми одговори: „Не, тоа не е потребно. Мене не ме интересира тој ваш хемоглобин!“  Го фатив за рака и му реков дека Бог ќе ме казни  доколку нешто му се случи. Инсистирав да го направам тоа. „Ако Бог би те казнил поради тоа, еве, земи колку сакаш!”, рекол старецот. Му земав крв и не ни претпоставував дека ќе се случи чудо.

Обично за анализа земаме околу 10 мл крв. Мојот колега го зеде примерокот и го однесе во Тбилиси. Меѓутоа, шишенцето со крвта му падна, се отвори и речиси сета крв се излеа, а во шишенцето останаа околу 2 мл крв. Во лабораторијата ме убедија дека има доволно крв и ја зедоа за анализа.

Наредниот ден отецот имаше проблеми со килата, и јас се обидов да го средам тоа, но проблемот одново се пројави. Го убедував да се оперирa. Тој одби, велејќи: „Со дванаесет години тргнав по Твојот пат, Господе, и изморен сум! Земи ја мојата грешна душа, не можам веќе!“ Му реков дека сѐ што е потребно ќе донесам во ќелијата и дека тука ќе го оперирам. Тој ми се заблагодари и ми рече дека не го сака тоа. Заминав со суморни мисли: евтаназијата е грев, но кога нема да му помогнеш на некого, и тоа, исто така, е „евтаназија“.
 
На враќање навратив кај патријархот Илија. Тој детално ме распраша за сѐ, и благослови да не преземаме ништо, според желбата на старецот, зашто, ако се случи да не преживее, тоа нема да биде моја вина, туку Божја волја, а и самиот старец рекол дека е изморен.

Наскоро ми јавија дека старецот Гаврил е во тешка состојба. Кога пристигнав, старецот лежеше и ја гледаше иконата на свети Николај Чудотворец, не симнувајќи го погледот од неа. Го прашав дали нешто го вознемирило, Ништо не ми одговори. Вечерта дојде владиката Данило и ја прочита молитвата за излегување на душата. Кога је завши молитвата, отецот Гаврил се насмевна, телото му затрепери и срцето престана да му чука. Си замина.

 

 

 

(Продолжува)

 Подготви: д-р Драган Михајловиќ

 
  • 3-ти април, лето Господово 2014

Друго:

 Житие на свети Гаврило Грузијски (1дел) - 31.03.2014

 Житие на свети Гаврило Грузијски (2дел) -01.04.2014

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Отец Гаврил-Беседа за Св.Методиј и Св.Кирил

Отец Гаврил-Беседа за Св.Методиј и Св.Кирил

Тогаш сфатил дека не треба да се врзува за ништо световно, и дека треба да живее единствено за Царството Небесно, односно за Бога. И навистина се оддал на богоугоден живот,...

Патријарх српски Порфирије: Беседа, Загреб, 21.05.2023 г.

Патријарх српски Порфирије: Беседа, Загреб, 21.05.2023 г.

Ми смо створени за вечност. Створени смо да, имајући свако посебан дар, лични, специфичан печат, своју непоновљивост, будемо једно у Господу, будемо једно у Христу, а то јединство се најреалније...

БЕСЕДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БЕСЕДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Бoг му дал мoќ и на нарoдoт да гo знаe вистинскиoт пат, и прeку сoвeста, и прeку прoпoвeдта на Бoжјoтo слoвo, та нарoдoт нe трeба слeпo да ги слeди свoитe...

« »