логоFacebookTwitterYouTubeeMail

  Pece.Blagovest.jpg

 Недела на св.Марија Египетска и Благовештение во Дортмунд.

Pece.Blagovest.jpg


Неговото Високопреосвештенство Митрополит Европски г.Пимен ја посети МПЦО св.Кирил и Методиј и  во петтата недела од Велигденскиот пост посветена на св.Марија Египетска и празникот свето Благовештение со парохискиот свештеник Душко Пецов отслужи света Архиерејска Литургија. .Многуброен верен народ присуствуваше на св.Литургија,мегу кои беше и Рудигер Шмидт, Градоначалник на општина Дортмунд -Шарнхорст ,и претставник од Македонската амбасада од Бон.
Неизмерна беше радоста на лицата на сите верници кои со страв Божји пристапија кон св.Причест и со голема почит земаа благослов од Неговото Високопреосвештенство г.Пимен.
Собрани околу својот епископ сите присутни покажаа дека иако далеку од родната татковина си ја знаат својата вера.Многуброен млад народ ,дечиња со своите родители ,со своите баби и дедовци сите на едно место со љубов во срцата и со насмевка на лицата.Само така сплотени ке му бидеме мили и на Нашиот Господ Исус Христос и Црковната Општина ке опстојува и ке биде за пример.
Вратите се широко отворени за сите верници од овие простори и секој слободно може да повели на молитва ,секој може слободно да си ја исповеда својата вера.Вредните домакинки за сите присутни гости спремија многу вкусни јадења и десерти.
Да му благодариме на Господа што ни го дал Високопреосвештенејшиот владика наш г.Пимен правилно да не раководи и упатува по вистинскиот пат Христов.

 Pece.Blagovest.jpg

 Pece.Blagovest.jpg

  Pece.Blagovest.jpg

 Pece.Blagovest.jpg

 Pece.Blagovest.jpg

 Pece.Blagovest.jpg

     

Известува-презвитера Анита Пецова.

 

 

 

 


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Секташки дух (25.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташки дух (25.10.2020)

Секташкиот дух не го познава и признава покајанието. Тој дух во луѓето бара зло, вистинско или привидно, и на тоа се задржува. Се фаќа за еден збор, наместо за илјадници...

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Нема ништо поблажено, возљубени, од тоа постојано да се предаваме на волјата Божја, постојано да живееме испитувајќи што навистина е според волјата Божја. Но тоа предавање и тоа испитување не...

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

   Така е кога човек има световно знаење, но нема духовно знаење. Тој може да има знаење и вештини од разни области како бизнис, економија, политика, што јас знам, градежништво,...

 Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

 Богочовекот Исус Христос е единствената Глава на Црквата. Епископот на локалната Црква е икона Христова, седи на место Христово и претставува обличје Негово. Тој не е Самиот Христос, туку е...

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Самооправдувањето е болест која е пораширена, понезабележлива и потешка од судењето и осудувањето. Самооправдувањето и осудувањето се две страни на една гревовна состојба – гордоста.Пораширена – затоа што, најчесто, дури...

  Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

 Современиот човек брза по светските суети, бега од скромниот живот и во празните и лажни авантури бара да ја заборави душевната горчина, која му ја создава свеста за безбожните дела....

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

 Траат светиите, зашто е вечен Изворот на нивната светост! Зар ќе ја спомнувавме првопокрстената Лидија или Светите Ахилеј Лариски, Еразмо Охридски, Петанесетте Тивериополски свештеномаченици, рамно¬апостолните Кирил и Методиј и нивните...

Митрополит Струмички Наум:  За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Да те прашам, човеку, зошто ти е помило да му судиш и да го осудуваш некого врз основа на озборување, кога веќе ти се достапни и познати неговите дела и...

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

Откако сите четири бестрашни маченички биле изведени пред царот, смирено и одлучно ја исповедале верата во Христа Господа и одбиле да принесат жртва пред идолската божица Артемида. Пред страдањата, Софија...

« »