логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 

  Излезе од печат новиот број на православното списание „Премин“ (08.09.2013 12:43)Деновиве излезе од печат новиот број на православното списание „Премин“, посветен на преподобниот и богоносен отец наш Јосиф Исихаст.

Блажениот Старец Јосиф, наречен Тихувател (Исихаст), претставува незаменлив украс на поновата светогорска историја. Тој, во општествено-неповолни околности, успеа да го возобнови вечноживиот исихастички и молитвен подвиг на Света Гора. Така, Старецот подготви една нова генерација свои духовни чеда, носители и сведоци на непрестајната Исусова молитва. Плодовите од неговиот труд се чувствуваат во целото Православие.

 Содржината на овој број ги донесува следните наслови:

 

1. Уводник / Свет Старче...

2. Старец Јосиф Исихастот како личност: осврт кон неговите дела

3. Ние со свои очи го видовме Стaрецот свет – обожен

4. За љубовта / Старец Јосиф Исихастот

5. Потполн човек / Митрополит Струмички Наум

6. Посета на ќелијата на Старец Јосиф Исихастот

7. Patristic Treasury / Elder Joseph the Hesychast

8. Служба на преподобниот и богоносен отец наш Јосиф Исихастот

9. „Послушанието во себе содржи сѐ“ / презвитер Горан Стојчевски

10. Илјада причини за крај / о. Григориј Јакимов

11. За уметноста, теологијата и образованието, за светоста и животот / о. Тихон Шевкун

12. Претставниците на модерната наука за Бог

13. Драги браќа и сестри... / Јанко Илковски

14. Астерфест, 3 јуни, Велјуса / Горан и Софија Тренчовски

15. Вести од православниот свет

16. Занимливости

17. Житија

 

 

 

 

 

 

 


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Секташки дух (25.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташки дух (25.10.2020)

Секташкиот дух не го познава и признава покајанието. Тој дух во луѓето бара зло, вистинско или привидно, и на тоа се задржува. Се фаќа за еден збор, наместо за илјадници...

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Нема ништо поблажено, возљубени, од тоа постојано да се предаваме на волјата Божја, постојано да живееме испитувајќи што навистина е според волјата Божја. Но тоа предавање и тоа испитување не...

 Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

   Така е кога човек има световно знаење, но нема духовно знаење. Тој може да има знаење и вештини од разни области како бизнис, економија, политика, што јас знам, градежништво,...

 Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

 Богочовекот Исус Христос е единствената Глава на Црквата. Епископот на локалната Црква е икона Христова, седи на место Христово и претставува обличје Негово. Тој не е Самиот Христос, туку е...

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Самооправдувањето е болест која е пораширена, понезабележлива и потешка од судењето и осудувањето. Самооправдувањето и осудувањето се две страни на една гревовна состојба – гордоста.Пораширена – затоа што, најчесто, дури...

  Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

 Современиот човек брза по светските суети, бега од скромниот живот и во празните и лажни авантури бара да ја заборави душевната горчина, која му ја создава свеста за безбожните дела....

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

 Траат светиите, зашто е вечен Изворот на нивната светост! Зар ќе ја спомнувавме првопокрстената Лидија или Светите Ахилеј Лариски, Еразмо Охридски, Петанесетте Тивериополски свештеномаченици, рамно¬апостолните Кирил и Методиј и нивните...

Митрополит Струмички Наум:  За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Да те прашам, човеку, зошто ти е помило да му судиш и да го осудуваш некого врз основа на озборување, кога веќе ти се достапни и познати неговите дела и...

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

Откако сите четири бестрашни маченички биле изведени пред царот, смирено и одлучно ја исповедале верата во Христа Господа и одбиле да принесат жртва пред идолската божица Артемида. Пред страдањата, Софија...

« »