логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

  Boban.Bdenie.jpg

 09 август 2013 год.- манастир на св. Пантелејмон, Нерези (скопско)

  Boban.Bdenie.jpg

 Boban.Bdenie.jpg

Глас трети:

Страдалниче светии лекаре Пантелејмоне.моли Го милостивиот Бог, да ни дарува прошка на гревовите на нашите души.

  Boban.Bdenie.jpg

  Boban.Bdenie.jpg

 На 9-ти  август  2013 година, во шестата  недела по Педесетница, на празникот на св. Климент Охридски; св. Седмочисленици; св. вмч. Пантелејмон, во манастирот посветен на свети великомаченик Пантелејмон, во с. Нерези (скопско),  отец Бобан Митевски, во сослужение на свштеникот Веле Спирковски и ѓаконот  Зоран Велковски, отслужи  Божествена Литургија. На певницата молитви кон Бог принесе визнтискиот хор „Хармосони“. Бројниот  верниот   народ се причести со Светите Христови Тајни. Во текот на бдението, на поклонение  беа  донесени честици од моштите на свети вмч. Пантелјмон, свети Серафим Саровски, свети Димитриј Ростовски и свети Теофан Затворник и честица од чесниот Крст.  На крајот на бдението отец Бобан  гостољубиво  не  повика  на трпезата на љубовта.

  Boban.Bdenie.jpg

 Boban.Bdenie.jpg

 Boban.Bdenie.jpg

 Boban.Bdenie.jpg

 Boban.Bdenie.jpg

 Boban.Bdenie.jpg

  ИМПРЕСИИ- ОД СЕНОЌНОТО БДЕНИЕ

На планинарите кои се подготвуваат за искачување на Килиманџаро им се препорачува да сликаат што повеќе затоа што во напорот на искачувањето не можат да ја согледаат и подоцна пренесат убавината на настанот. Слично доживуваат и вашите известувачи додека ја составуваат веста за ова бдение. Уште повеќе го разбираме светиот апостол Павле кога во Второто послание до Коринтјаните не може да ги пренесе своите доживувања на Третото Небо (2 Кор.12,2-4).
Веќе промената на климата во црковниот двор по вжештените асфалт и бетон на градот ни ја навести убавината на настанот. Византиското пеење на хорот „Хармосини“ нежно нè пречека и почна духовно да нè воздигнува. На поклонение беа донесени светите честици од Чесниот животворен крст Господов и моштите на светителите.
Духовната подпора на Светиот великомаченик и исцелител Пантелејмон; Светиот Климент архиепископ Охридски; и светите Седмочисленици можеше да се почувствува со умот и срцето.
Конечно, зората над градот ги поздрави поклониците, отец Бобан Митевски благослови така да ни обзори и нашето покајание, а трудот на рацете на повеќето поклоници даде телесна подкрепа .(Ратислав Кардалев)

 Boban.Bdenie.jpg

  Boban.Bdenie.jpg

 Boban.Bdenie.jpg

 Boban.Bdenie.jpg

 Boban.Bdenie.jpg

 Boban.Bdenie.jpg

 Boban.Bdenie.jpg

  Boban.Bdenie.jpg

  Boban.Bdenie.jpg

  Преминпортал (к.т/р.к.)

 Boban.Bdenie.jpg

 9-ти август, лето Господово 2013

  Друго:

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Не можам, смрт, а да не те дочекам со добредојде. Кога и да е тоа. Кога и да ти дозволат. Зашто откако Богочовекот Христос дојде, сѐ од Него е добредојде....

 Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Да внимаваме, некои од Божјите дарови, обично, на самиот почеток не ги препознаваме веднаш како дар – во сите негови димензии, зашто ни се даваат прво како крст. Крстот, пак,...

 Митрополит Струмички Наум:  Велик четврток (20.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик четврток (20.04.2022)

Што да напише човек за светата Евхаристија (Литургија), а истовремено да не ја открие и содржината на својот живот? Нема разлика помеѓу Евхаристијата и нашиот живот, или ако има –...

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Изразувањето на слободната волја, во градење на односот со Бог, е суштински поврзана со лојалноста, верноста. Преку слободно насочената волја кон исполнување на заповедите Божји и градење на личносна заедница...

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Во што е смислата на овој настан, кого толку светло, толку радосно, толку победоносно го празнува Црквата во Лазаревата сабота? Како да се спојат тагата, солзите на Христа, и таа...

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Одговорот на сите овие можни недоумици е дека, всушност, се случува нов квалитет на личносни односи меѓу нив, и тоа не толку поради Христовата љубов кон нив – Неговата љубов...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

 Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Сакам да ве потсетам на уште нешто: човекот е создаден бог со самото тоа што на Бог може да му каже „не“. Но, едно е на Бог да Му кажеш...

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

« »