логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка


 

  Boban.Bdenie.jpg

 09 август 2013 год.- манастир на св. Пантелејмон, Нерези (скопско)

  Boban.Bdenie.jpg

 Boban.Bdenie.jpg

Глас трети:

Страдалниче светии лекаре Пантелејмоне.моли Го милостивиот Бог, да ни дарува прошка на гревовите на нашите души.

  Boban.Bdenie.jpg

  Boban.Bdenie.jpg

 На 9-ти  август  2013 година, во шестата  недела по Педесетница, на празникот на св. Климент Охридски; св. Седмочисленици; св. вмч. Пантелејмон, во манастирот посветен на свети великомаченик Пантелејмон, во с. Нерези (скопско),  отец Бобан Митевски, во сослужение на свштеникот Веле Спирковски и ѓаконот  Зоран Велковски, отслужи  Божествена Литургија. На певницата молитви кон Бог принесе визнтискиот хор „Хармосони“. Бројниот  верниот   народ се причести со Светите Христови Тајни. Во текот на бдението, на поклонение  беа  донесени честици од моштите на свети вмч. Пантелјмон, свети Серафим Саровски, свети Димитриј Ростовски и свети Теофан Затворник и честица од чесниот Крст.  На крајот на бдението отец Бобан  гостољубиво  не  повика  на трпезата на љубовта.

  Boban.Bdenie.jpg

 Boban.Bdenie.jpg

 Boban.Bdenie.jpg

 Boban.Bdenie.jpg

 Boban.Bdenie.jpg

 Boban.Bdenie.jpg

  ИМПРЕСИИ- ОД СЕНОЌНОТО БДЕНИЕ

На планинарите кои се подготвуваат за искачување на Килиманџаро им се препорачува да сликаат што повеќе затоа што во напорот на искачувањето не можат да ја согледаат и подоцна пренесат убавината на настанот. Слично доживуваат и вашите известувачи додека ја составуваат веста за ова бдение. Уште повеќе го разбираме светиот апостол Павле кога во Второто послание до Коринтјаните не може да ги пренесе своите доживувања на Третото Небо (2 Кор.12,2-4).
Веќе промената на климата во црковниот двор по вжештените асфалт и бетон на градот ни ја навести убавината на настанот. Византиското пеење на хорот „Хармосини“ нежно нè пречека и почна духовно да нè воздигнува. На поклонение беа донесени светите честици од Чесниот животворен крст Господов и моштите на светителите.
Духовната подпора на Светиот великомаченик и исцелител Пантелејмон; Светиот Климент архиепископ Охридски; и светите Седмочисленици можеше да се почувствува со умот и срцето.
Конечно, зората над градот ги поздрави поклониците, отец Бобан Митевски благослови така да ни обзори и нашето покајание, а трудот на рацете на повеќето поклоници даде телесна подкрепа .(Ратислав Кардалев)

 Boban.Bdenie.jpg

  Boban.Bdenie.jpg

 Boban.Bdenie.jpg

 Boban.Bdenie.jpg

 Boban.Bdenie.jpg

 Boban.Bdenie.jpg

 Boban.Bdenie.jpg

  Boban.Bdenie.jpg

  Boban.Bdenie.jpg

  Преминпортал (к.т/р.к.)

 Boban.Bdenie.jpg

 9-ти август, лето Господово 2013

  Друго:

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Отец Гаврил-Беседа за Св.Методиј и Св.Кирил

Отец Гаврил-Беседа за Св.Методиј и Св.Кирил

Тогаш сфатил дека не треба да се врзува за ништо световно, и дека треба да живее единствено за Царството Небесно, односно за Бога. И навистина се оддал на богоугоден живот,...

Патријарх српски Порфирије: Беседа, Загреб, 21.05.2023 г.

Патријарх српски Порфирије: Беседа, Загреб, 21.05.2023 г.

Ми смо створени за вечност. Створени смо да, имајући свако посебан дар, лични, специфичан печат, своју непоновљивост, будемо једно у Господу, будемо једно у Христу, а то јединство се најреалније...

БЕСЕДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БЕСЕДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Бoг му дал мoќ и на нарoдoт да гo знаe вистинскиoт пат, и прeку сoвeста, и прeку прoпoвeдта на Бoжјoтo слoвo, та нарoдoт нe трeба слeпo да ги слeди свoитe...

« »