логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Akatist.Zoran.jpg

Скопје, 17 мај 2012 год.- храм на св.вмч. Димитриј  

Akatist.Zoran.jpg

Akatist.Zoran.jpg

Akatist.Zoran.jpg

Akatist.Zoran.jpg

На 17 мај 2012 година, на  40-тиот  дена од појавата на феноменот на самоочистувањето на фреските во храмот на св.вмч. Димитриј  во Скопје, протоереј Зоран Стаменковиќ во солужение на протоерите  Бранислав Стојанчов и Игор Калпаковски а во присуство на бројниот верен народ отслужи мало повечерие, потоа канон и акатист на  светиот  великомаченик Димитриј молејќи го неговото застапство пред Бога. Поизвршувањето на чинот на петолебието, отец Зоран во својата кратка беседа, а се со цел да ни укаже на неопходноста од духовната будност и внимание, произнесе кратка беседа од Откровението според Јоваана:„И видов ново небо и нова земја, зашто поранешната земја помина и морето го немаше веќе.Тогаш јас, Јован го видов светиот град Ерусалимнов како слегува од Бога, од небото, стокмен како невеста променета за својот маж, и чув висок глас од небото како кборува:„Ете ја скинијата на Бога меѓу луѓето и Он че зивее со нив, и тие ќе бидат Негов народ, а сам Бог ќе биде со нив-нивен Бог.

И ќе ја избрише Бог секоја солза од очите нивни, и смрт нема да има повеќе, ни плач, ни писок, ниту болка нема да има веќе бидеиќи поранешнотот помина. И седнатиот на престолот рече: Напиши зашто овие зборови се вистинити и верни.

А потоа им рече: Се сврши! Јас сум Алфа и  Омега, почеток  и крајот. На жедниот ќе му дадам јас од изворот на жива вода-дарум.Кој победува ќе наследи се и ќе му бидам Бог, и тој ќе ми биде син.(откр.21,1-7)

По молитвите на Твојот светител великомаченик Димитриј, Христе Боже наш, избави не и нас од неволјите што не притискаат, и помилуј не како единствен Човекољубец.

Akatist.Zoran.jpg Akatist.Zoran.jpg

Akatist.Zoran5.jpg
Акатист на  Светиот великомаченик, мироточив (извадок)
Димитриј Солунски

    

Кондак 1
       Чудесен Војводо на градот Солун, голем угодник Христов и славен, подвижник, Свети Димитрије, тебе кој на светот му точиш миро на милост, ние те почитуваме и ти пишуваме пофалба, а ти имајќи слобода пред Господа, од секоја беда избави н#,  верно да ти воскликнуваме:

Радувај се, свети Димитрие, славен великомачениче и чудотворче!

Икос 1
   Творецот на Ангелите и Господ на Силите те прослави тебе, достоен за восхитување, како Ангел во тело, цврст и непобедлив во мачењето и силен заштитник на верните, затоа прибе- гнуваме кон Твоето застапништво принесувајќи Ти ги овие радосни песни:
        Радувај се, ѕвездо која блескаш над цврстата Црква!
        Радувај се, светилник, кој со чудеса го осветлуваш светот!
        Радувај се, непоколеблив столб на верата!
        Радувај се, нескршлив штит на православните!
        Радувај се, сјаен украс на Тесалија!
        Радувај се, преславна пофалбо на Солун!
        Радувај се, сограѓанин на Апостолите!
        Радувај се, заедно со мачениците си во небесните живеалишта!
        Радувај се ти, кој ги примаш молењата на оние кои те повикуваат!
        Радувај се, за сите нас на Бога се молиш!
Радувај се, свети Димитрије, славен великомачениче и чудотворче!

Akatist.Zoran5.jpg

Akatist.Zoran.jpg

    Akatist.Zoran5.jpg 

Akatist.Zoran5.jpg 

Akatist.Zoran.jpg

Akatist.Zoran.jpg

Akatist.Zoran5.jpg

Akatist.Zoran.jpg

Akatist.Zoran.jpg

Akatist.Zoran.jpg

Akatist.Zoran.jpg

Akatist.Zoran5.jpg

Akatist.Zoran.jpg

Akatist.Zoran.jpg

 Akatist.Zoran.jpg

  Akatist.Zoran5.jpg

Akatist.Zoran5.jpg

Преминпортал

Лето Господово 2012

 

 

 

 

 

Каде да најдам акатист за здравје на нечија душа?

 

 


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

 Митрополит Струмички Наум: Недела на светиот Апостол Тома

Митрополит Струмички Наум: Недела на светиот Апостол Тома

Желбата на Апостолот Тома да ги допре раните на воскреснатиот Богочовек Исус Христос не е неверие, туку природен и спасоносен копнеж на секој човек да Го познае Бог од опит,...

Митрополит Струмички Наум: Воскресение Христово (01.05.2021)

Митрополит Струмички Наум: Воскресение Христово (01.05.2021)

Светлината во темнината на гревот и очајот свети, и мракот на отпадништвото и смртта не ја опфати.Имаше еден човек по име Јован, пратен од Бог – немаше од него поголем,...

 Митрополит Струмички Наум: Цветници (24.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Цветници (24.04.2021)

Оние што преку доброволни подвизи или мачеништво ќе влезат преку своето очистено срце во Царството Небесно – внатре во себе, преминуваат од смрт во живот – уште сега, и на...

БEСEДА за прoрoштвoтo на чудата Христoви

БEСEДА за прoрoштвoтo на чудата Христoви

Сo тoа сака да пoкажe дeка и кoга ги изгoвара Свoитe збoрoви, и кoга ги изгoвара прoрoчкитe збoрoви, сeкoгаш гo гoвoри самo Свoeтo. Да пoкажe дeка и тoгаш Oн гoвoрeл...

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Христос нѐ потсетува сите дека нашето Царство не е од овој свет и дека во овој живот нѐ очекуваат и страдања. Со оваа вистина треба да сме начисто и да...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Срцето на овој степен сè уште е заробено од страстите, така што демонот релативно лесно, преку помислите и сетилата, однатре, го наведува човекот на грев. Колку што човекот слободно му...

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогашна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос –...

« »