логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

38.machenici1

Молитва во немири

Но, како можеме да се молиме во состојба на вознемиреност? Би сакал да дадам неколку примери и да покажам дека е можно. Оваа вознемиреност скоро би можел да ја наречам предност, бидејќи како груба карпа, ни помага да се искачиме по неа, кога веќе не сме во можност да летаме.
Првата случка е преземена од Житието на светителите. Некој безимен подвижник се среќава со друг подвижник, молитвеник, на планината. Тие започнуваат разговор во кој едниот, кој е воодушевен од молитвениот дух на неговиот придружник, прашува: „Оче, кој те научи да се молиш без прекин?’’ А тој сфаќајќи дека човекот е духовно искусен, одговара: „Не би рекол никому, но тебе ќе ти ја кажам вистината - тоа беа демоните“. Тогаш првиот рече: „Мислам дека те разбирам, оче, но дали можеш да ми објасниш подетално, за да не те разберам погрешно“. Тој му  раскажа:
„Кога бев млад, бев неписмен и живеев во мало село во рамнините. Еден ден влегов во црква и слушнав ѓакон како го чита посланието на апостол Павле, кој ни заповеда да се молиме без престан. Кога ги слушнав тие зборови, некоја радост ме стопли и на крајот на службата, со голема радост го напуштив моето село и заминав во планините, за да го поминам животот исклучиво во молитва.
Таа состојба траеше во мене неколку часа. Тогаш ноќта почна да паѓа, стана постудено и почнаа до мене да допираат чудни шумови, чекори и завивања. Неколку страшни очи блескаа околу мене. Ѕверовите излегоа од своите дувла за да го ловат пленот што Бог им го дал како храна. Бев преплашен и додека сенките стануваа сè подлабоки, мојот страв стануваше сè поголем и поголем. Целата ноќ ја поминав во ужас од стапки, удари, сенки, блескави очи, свесен за мојата беспомошност, знаејќи дека немам каде да се обратам за помош. Тогаш почнав да Му викам на Бога само со оние зборови што ми паднаа на ум: „Исусе, Сине Давидов, помилуј ме, иако сум грешник!“
Така помина првата вечер. Утрото стравовите исчезнаа, но бев гладен. Барав храна по грмушките и ливадите, но одвај го задоволував мојот глад. И кога сонцето повторно зајде, почувствував дека се враќаат ужасите на ноќта ... Почнав да повикувам по Бога, го изразував мојот страв и мојата надеж ... Па така, минуваа деновите, а потоа и месеците. Се навикнав на морничавоста на природата, но како што се молев, од момент во момент ќе се појавеа нови искушенија и неволји. Демоните и страстите почнаа да ме напаѓаат од сите страни, и откако ноќните ѕверови престанаа да ме плашат, силите на темнината беснееја против мојата душа.
Тогаш дури и повеќе од порано, извикав кон Господа со зборовите: „Господи Исусе Христе, помилуј ме!“ Оваа борба траеше со години. Еден ден изнемоштев. Во мојата агонија и беда, почнав без престан да повикувам по Бога, но немаше одговор. Бог ми се чинеше неизмоллив, и бидејќи веќе беше скршена последната нишка надеж во мојата душа, Му се предадов на Господ, велејќи Му: „Ти молчиш, не се грижиш за ова што ми се случува, но ти си сепак мој Бог и мој Господар, и јас повеќе би сакал да умрам на ова место отколку да се откажам од молитвата! “
И тогаш, одеднаш, Господ ми се појави и сè околу мене се смири. Дотогаш ми се чинеше дека целиот свет е во темнина, а сега го гледав како се капе во Божествената светлина, сјае со благодатта на присуството на Бога, кое одржува се’ што е создадено. Потоа, со многу љубов и благодарност, Му ја кажав на Бог единствената молитва што изразува сè во мене: „Господи Исусе Христе, помилуј ме, грешниот! И оттогаш, во радост и страдање, искушение и борба, или во часот кога ми доаѓа мирот, овие зборови секогаш избиваат од моето срце. Тие се песна на мојата радост, мојот повик кон Бога, мојата молитва и моето покајание “.
Овој пример на непознатиот подвижник ни покажува како страдањето, очајот и немирот ги извлекуваат овие молитвени зборови од нас. Тој очаен крик, роден во надеж посилен од очај, се храни од очајот и го надминува.


~ Митрополит Антониј (Блум) „ХРАБРОСТ ЗА МОЛИТВА’’

 

 Подготви: Снежана Корнет

 Мај 2021 лето Господово

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јуни 10, 2023
TVIT602

Проскомидија

·Што е Проскомидија? Еретиците немаат Проскомидија. Проскомидијата е уводниот дел на Литургијата, нејзин пролог. Таа е нашиот допир со Небесното Царство и Небесното жителство.
Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Сеп 03, 2021 Беседи 3864
Default Image
Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4746
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4523
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3931
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Најново од духовност

Православен календар

 

21/09/2023 - четрток

Рождество на Пресвета Богородица

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Раѓањето твое, Богородице Дево,радост ѝ јави на целата вселена,зашто од тебе засветли Сонцето на правдата

Тропар на чудата на св. Божји архангел Михаил 6 септември / 19 септември 2023

Тропар на чудата на св. Божји архангел Михаил 6 септември / 19 септември 2023

Сину на послушноста, вонмен од твојата уста секогаш ќе одекнува,о сило побрза од молњата,

Тропар на полагање на ризата на Пресвета Богородица 31 август / 13 септември 2023

Тропар на полагање на ризата на Пресвета Богородица 31 август / 13 септември 2023

Богородице Приснодево, заштитнице на луѓето,ризата и појасот на твоето пречисто телоси ги дарила на твојот град како моќна ограда,

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная