логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

 

 Sample Image

 Со благослов на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, на 10 ноември (недела) се организира еднодневно  поклоничко патување на Метеори.

Поаѓање на групата од Велес е од пред НА-МА во 02. 30 часот, од Гевгелија во 04 часот од бензиска Макпетрол (под мостот) и упатување кон манастирите на Метеора.

Пристигнувањето е предвидено околу 09 часот.

Ќе се посетат манастирите Свето Преображение (ГОЛЕМА МЕТЕОРА), Свети Стефан, Света Троица, Русану (Света Варвара) и Варлаам.

Враќањето е предвидено во вечерните часови.

- ЦЕНАТА  НА    АРАНЖМАНОТ Е  2.300 ДЕН.

- ВО ЦЕНАТА СЕ ВКЛУЧЕНИ  АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ НА НАВЕДЕНАТА РЕЛАЦИЈА, ПАТНИЧКО ОСИГУРУВАЊЕ, ОРГАНИЗАЦИЈА И ВОДСТВО НА ПАТУВАЊЕТО.

- Последен рок за пријавување е 05 ноември.

- ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО ВЛЕЗНИЦИ ВО МАНАСТИРИТЕ (3-евра).

- ИНФОРМАЦИИ И ПРИЈАВУВАЊЕ НА ТЕЛЕФОН 075-364-994 (отец Димче).

Извор: Повардарска епархија

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie