логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Св.Петка, н.Црниче, Соборен храм, Рождество на Пресвета Богородица, Св.Георгиј-К.Дол, Св.Илија...


Редослед на службите за првата недела од постот:


-Понеделник, Вторник и Четврток, Утрена, часови,изобразителна и вечерна со почеток од 07.30ч.
-Среда и Петок, утрена, часови, изобразителна, вечерна со Литургија на Претходно осветените Дарови, почеток во 07.30ч.
-Сабота - Тодорова сабота.
Златоустова Литургија, со почеток во 08.00ч.

-Недела на Православието
Василиева Литургија со почеток во 08.30ч.

Вечерните почнуваат во 16.00ч.
-Од,Понеделник до Четврток читање по еден дел од Великиот Канон на св. Андреј Критски и се продолжува со Големо повечерие.


-Петок со почеток во 17.00ч. мало повечерие со Акатист кон Пресвета Богородица.

 

Забелешка: во Св.Георгиј ,К.Дол во среда Литургија на Претходно осветените Дарови ќе отпочне во 15ч, и по пауза од 15 минутидел од Великиот Канон на св. Андреј Критски и се продолжува со Големо повечерие.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie