логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 7.Vselenski.sobor

Бдение во чест на св Игнатиј Богоносец
01,01,2020 со почеток во 22:00h
Црква Света Троица - Охрид

7.Vselenski.sobor

Возљубени, дојде времето за прослава на големиот Христов страдалник, светиот Игнатиј Богоносец, по тој повод во нашиот свет храм ќе се одслужи бдение на кое верните ќе можат да се поклонат на чудотворните мошти на овој Божји угодник.
Многубројни се чудата што светиот Игнатиј ги има направено преку неговите мошти, сведоци сме како две жени кои не можеа да имаат деца според медицината, после молитвите прочитани над моштите добија плод во своите утоби, како бесомачни се избавија од бесот пред кивотот со светите мошти, како болни доаѓаат и се лекуваат и потоа на Бога кој така благоволи му благодарат.
Најмили ве покануваме и вас да земете дел од благодатта која се шири на бдението и заедно да го прославиме светиот Игнатиј а преку него и Бог, Отецот, Синот и Светиот Дух, АМИН

7.Vselenski.sobor

 26ти декември 2019 лето Господово

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie