логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Igor.Mesopusna14.jpg

 

РАСПОРЕД ЗА БОГОСЛУЖБИ ПРИ ХРАМОТ СВ. ВМЧ. ГЕОРГИ ПОБЕДОНОСЕЦ
ЗА ЈАНУАРИ / ОД 01 ДО 15/ 2019-то ЛЕТО ГОСПОДОВО
04/22- петок - св. вмч-ца Анастасија; /08.45 ч. Царски Часови/


/ Во 17.00ч групна исповед (Во групната исповед се исповедаме за гревовите кои се направени од последната исповед до тогаш. Оние кои не се исповедале воопшто, исповедта треба да ја направат одделно во некој друг ден, а не на групната исповед.)/


05/23- сабота - св. Наум Охридски Чудотворец; /07.30 ч.Утрена, 08.30 ч. Божествена литургија

06/ 24- недела- БАДНИК; св,мч-ца Евгенија; / во 07.30ч. Утрена 08.45ч. Божествена литургија Златоустова/
Недела навечер со почеток од 16.30

Божикно бдение, вечерна со свечена литија и утрена

/07/ 25- понеделник- РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО / проскомидија, во 08.45ч. - Света Божествена Литургија Василиева/

08/26- вторник – втор ден од празникот- Собор на Пресвета Богородица;
/ 07.30 утрена, 8.45 Света Божествена Литургија /

09/27- среда - трет ден од празникот; св. првомч. и архиѓак. Стефан
/ 07.30 утрена, 8.45 Света Божествена Литургија /
Сабота навечер – 17.00ч Воскресно бдение според воспоставениот ред/ Воскресна вечерна и утрена, први час/


14/ 01- недела- Оддание на Рождество Христово; блажени Теофилакт Охридски/ трети и шести час, проскомидија, во 08.45ч. Света Божествена Литургија /


14/ 01- понеделник- Обрезание Господово; св. Василиј Велики;

Почеток на новото лето Господово 2019-то/ трети и шести час, проскомидија, во 08.45ч. Света Божествена Литургија Василиева/


+++

ХРИСТОС СЕ РОДИ! Браќа и сестри да го прославиме овој торжествен  настан со радост, та да ги поцрпиме благодатните дарови кои произлегуваат од него, мирот во срцата и добрата волја, нека бидат присутни во нас и така да ги градиме сите наши дела овде на земјата за да влеземе во вечната незалезна радост во Царството Небесно. Љубовта, мирот и радоста да ви се умножат и во ова лето Господово 2019-то и Господ да ви дарува добро здравје и на многаја лета

+++

Од свештенослужителот при храмот о. Горан Тасески.

+++

 

 Распоред на богослужби за
ЈАНУАРИ - 2019 лето Господово

04. 01. 2019 – Царски часови за Бадник (петок, 07.30ч)

05. 01. 2019 – Преп. Наум Ох. (сабота, Литургија - 08.15ч)

06. 01. 2019 – Нед. 32. по Педесет. – пред Рождество /
Бадник
-Утринска со Златоустова литургија (07.00ч)
-Вечерна со Утринска богослужба (15. 00ч)

07. 01. 2019 – Рождество Христово - Божик (пон., 07.30ч)

08. 01. 2019 – Собор на Пресвета Богородица (вторник)

09. 01. 2019 – Св. Стефан
(Литургија во параклис „Свети Стефан“)

13. 01. 2019 – Нед. 33. по Педесе. – по Рождество (недела)

14. 01. 2019 – Обрез. Господово; св. Василиј Велики (пон.)

18. 01. 2019 – Водокрст (петок)
-Царски часови, Вечерна со Василиева литургија (07.00ч)
-Повечерие со Утринска богослужба (16. 00ч)

19. 01. 2019 – Богојавление - ВОДИЦИ (сабота)

20. 01. 2019 – Нед. 34. по Педесетница – по Богојавление
Собор на св. Јован Крстител (недела)

27. 01. 2019 – Недела 35. по Педесетница (недела)

 

Храм на Св. Николај Чудотворец- н. Аеродром

 +++

 

 

 elisej.svpetka7.jpg

Црква Света Петка-Црниче

 

 Соборен храм св. Климен Охридски

Храм на св.Пророк Илија - н. Аеродром

храм Рождество на Пресвета Богородица

храм на св.вмч. Димитриј

храм на св. Наум Охридски- н. Радишани

 

 

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie