логоFacebookTwitterYouTubeeMail

ОА донесе одлука прославата за 1000 годишнината од формирањето на Охридската Архиепископија да се одржи во катедралната црква Света Софија на 28 мај. Во соопштението на САС на МПЦ стои –

– ОА  „ Ова 2018 лето Господово е јубилејно и нашата Црква ќе ја одбележи илјадагодишнината на Охридската Архиепископија, во катедралниот храм на Охридските Архиепископи- „Света Софија “ во Охрид на 28 мај. Исто така, во првата седмица од месец октомври, ќе се одржи и Архиепискпски црковно- народен собир и ќе се одбележат 60-те години од возобновувањето на Охридската архиепископија во лицето на МПЦ. “Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie