логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Bogorodichini.krinovi1

ЧУДОТО СО БОГОРОДИЧНИТЕ КРИНОВИ

Bogorodichini.krinovi


На островот Кефалонија се случува чудо на денот кога се празнува Успение на Пресвета Богородица.


Во Црквата во Пастра на островот Кефалонија за празникот Благовештение верниците донесуваат бели кринови и ги оставаат на иконата на Богородица. Тие кринови после празникот се ставаат под стаклото на иконата и без вода и земја тие така стојат и по законот на природата стануваат суви гранчиња.
Но, неколку месеци подоцна на празнувањето на Успение на Пресвета Богородица,  се случува нешто преубаво; од тие суви гранчиња се расцветуваат нежно бели цветови. После Литургијата на празникот се служи молебен и се осветуваат цветовите и се делат на верниците кои тој ден дошле во Црквата.

Bogorodichini.krinovi2
Тие суви стебленца од криновите се слични на нашите души кои се исушени од неверување и сомневање. Белиот цвет како да ни докажува дека за Бога нема ништо невозможно, ни кажува дека и нашите души иструлени од гревови исто така може да се озарат и расцветаат со Божјата благодат.


Треба да се напомене дека криновите се библиски цветови . Самиот Господ сведочи за тоа во Евангелието по Матеј:  ,,Зошто се грижите и за облеката? Погледајте ги полските кринови како растат: не се трудат, ниту предат; но ви велам дека ни Соломон, во целата своја слава, не се облече така, како еден од нив; ( 6; 28, 29)


Православие.Мк

Aвгуст 2022 лето Господово

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција
Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 898
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 978
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1600
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…