логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Осветената икона на Пресвета Богородица во манастирот Свети Пантелемон на Света Гора

15.09.2014

Description: Светлописани лик Пресвете Богородице у манастиру Светог Пантелејмона на Светој Гори

Манастир Свети Пантелејмон, Света Гора- На денешен ден, 3 септември 1903, се случи појавување на Пресвета Богородица во манастирот Свети Пантелејмон на Света Гора

Фотографијата е направена 21.08./ 3 септември 1903, а архивата на светогорскиот манастир Свети Пантелејмон ја публикува во јавност 1997. Создадена е како спомен на еден стар обичај: давање милостиња на руски манастир на сиромашни монаси- келиоти.

Управата на манастирот тогаш одлучи да не се дава повеќе милостиња зашто манастирските набавки се во загуба. Можеби за ова придонесе лошата ситуација во Русија поради кое сé помалку придонеси пристигнуваа до самиот манастир.

Монах Гаврило требаше да го фотографира последниот ваков настан за спомен. Но тогаш, единствено тој забележа една жена како на чуден начин се движи меѓу монасите. Ја фотографираше таа сцена, а жената Kоја Jа виде само тој, се покажа на фотографијата, опкружена со сјај.

Отците заклучија дека Богородица е тажна и дека е против ваквата одлука, па одлучија да продолжат со давање милостиња.

Description: C:\Users\Windows\Pictures\Чудо на појавување на Божјата Мајка 21. 08. 1903. Фотографија.jpg

Чудото на појавување на Божјата Мајка 21. 08. 1903. Фотографија

Description: C:\Users\Windows\Pictures\Осветената икона на Пресвета Богородица во манастирот Свети Пантелејмон на Света Гора.jpg

Осветената икона на Пресвета Богородица во

манастирот Свети Пантелејмон на Света Гора

Description: C:\Users\Windows\Pictures\Светлописани лик.jpg

Осветената икона на Пресвета Богородица во

манастирот Свети Пантелејмон на Света Гора

Description: C:\Users\Windows\Pictures\Светлописани лик Пресвете.jpg

Осветената икона на Пресвета Богородица во

манастирот Свети Пантелејмон на Света Гора

Description: C:\Users\Windows\Pictures\Иконостас на храмот на Осветената икона на Богородица.jpg

Иконостас на храмот Осветената икона на Богородица

Description: C:\Users\Windows\Pictures\Осветен лик на Пресвета Богородица во манастирот Свети Пантелејмон на Света Гора.jpg

Осветената икона на Пресвета Богородица во

манастирот Свети Пантелејмон на Света Гора

 

 

извор: https://www.hilandar.org/svetlopisani-lik-presvete-bogorodice-u-manastiru-svetog-pantelejmona-na-svetoj-gori/Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јуни 10, 2021
38.machenici1

До 2050 година во океаните ќе има повеќе пластика отколку риби

Луѓето годишно користат повеќе од 1 милијарда пластични кеси, фрлаат 13 милиони тони пластика во океаните, трошат 17 милиони барели за изработка на пластика (еден барел има околу 159 литри) и убиваат повеќе од 100.000 животни со користење на…
Мај 17, 2021
38.machenici1

Елвира, наставничката која се покажа како штит...

Игнатијева на својот профил на Инстаграм обично објавуваше мотивациони пораки врз свои лични фотографии уживајќи во прошетки и ноќни излегувања. „Не е толку тешко да си го направиш животот среќен“, напиша таа на 1-ви февруари. Треба само да престанеш да…

Збирка раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle)-Стефан Марковски

Апр 07, 2021 Литература 252
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како…

Книгата може да им помогне на децата да си го изградат идентитетот

Апр 04, 2021 Литература 337
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Секоја генерација на деца има свои проблеми и затоа треба авторите да ги следат денешните…

Соопштени европските награди за драмски превод за 2021 година, меѓу нив три на македонски јазик

Мар 22, 2021 Литература 300
Aleksandar.N.sv.Martinijan6
Исто така, меѓу најдобрите од два други јазични комитета се најдоа и преводите на две…