логоFacebookTwitterYouTubeeMail

МАНАСТИР  СВ. НИКОЛА
 

 

Според месното прeдание, манастирот на Свети Николај Мирликијски и Чудотворец, во близината на селото Љубанци бил граден во средината на 19 век како последица на едно видение во сон на селанецот Бојко Раев, којшто се именува како негов ктитор.
Во изградбата, којашто траела од 1849 г. до 1858 г., свои прилози на личен труд и материјални добра принесувале селаните од Љубанци, со оглед на тоа што тие по традиција негуваат особено почитување кон овој светител. Сведоштво за тоа е византиската црква во селото посветена на Св. Никола од 14 век. Иконостасот во манастарската црква е изработен од познатиот македонски мајстор Дичо Зограф.
За време на прогонствата од Октомврнската револуција, во него стапил и јеромонахот Серафим Бздјукин и тука живеел се до смртта во 1960 годнна. Освен неговиот постои и гроб на непознат монах, а по смртга на о. Серафим во некои периоди овде странствувале монахињи. Заради погодноста на планинската клима, за време на Втората светска војна манастирот функционирал како воздушна бања за болни од туберколоза.
Од 1998 г. е возобновен како женски манастир. Во него денес живеат три монахињи.


 

Фрескописувањето на црквата посветена на Св. Никола е отпочнато пред една година. Во оваа фаза се прави фрескопис на вториот појас, таканаречени допојасни фрески. 

Поставени се ликови на следните Светители:
-Св. Алексиј човек Божји донаторот е обезбеден
-Св. Јован Лествичник  донаторот е обезбеден
-Св. Харалампие донаторот е обезбеден
-Св. Спиридон*  донаторот е обезбеден
- Св. Фануриј донаторот е обезбеден
-Св. Ефтимиј донаторот е обезбеден
-Св. Сисоје Велики донаторот е обезбеден
-Св. Антониј Велики донаторот е обезбеден
-Св. Мојсеј Мурин  донаторот е обезбеден
-Св. Злата Мегленска  донаторот е обезбеден
-Св. Перпетуа  донаторот е обезбеден
-Св. Синклитикија донаторот е обезбеден
-Преподобна Сара  донаторот е обезбеден
-Св. Макрина  донаторот е обезбеден
-Св. Екатерина Синајска
донаторот е обезбеден
-Св. Калиопи  донаторот е обезбеден
   
-Св. Геновева  донаторот е обезбеден
-Св. Анастасија Римјанка  донаторот е обезбеден 
-Св. Марија Египетска донаторот е обезбеден 
-Св. Зосим  донаторот е обезбеден 
- Св. Јоаникиј Ракотински донаторот е обезбеден  
-Св. Јован Кронштатски донаторот е обезбеден 
-Св. Силуан Атонски донаторот е обезбеден  
-Св. Серафим Саровски донаторот е обезбеден  
   
***Доколку сакате да донирате за довршување на некоја од преостанатите фрески, кликнете на името и известете не за вашата намера. Од нас ќе добиете информации за уплата на средствата. Посвоите парченце од вечноста.
  

 
Допојасните фрески се со димензии 5о cm x 50 cm.
Поставени се на трите страни од sидот, во вториот ред, над главните фрески.


Премин Портал се вклучува во акцијата за обезбедување на потенцијални донатори за фрескописот на манастирската црква Св. Никола.Денарска Жиро сметка на манастирот е :
300  000001932567
Комерцијална банка  а.д.-Скопје
МПЦ-МАНАСТИР СВЕТИ НИКОЛА-С.ЉУБАНЦИ
СКОПЈЕ

Девизна жиро сметка- во постапка е отварањето! Цена за фрескопис е  50 ЕУР -за еден лик(димензии на фреската  50 cm x 50 cm )За поконкратни упатства обратете ни се на е-маил
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 
 


Манастир Св. Никола- 01.04.2006

Со академик Петар Хр. Илиевски и неговата сопруга бевме во посета на манастирот. Имавме можност да  погледнеме како напредува фрескописот.Ликот на  Св. Антониј Велики наскоро ќе биде завршен

ПреминПортал


Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…