логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


 Dorotea.sv.Teodot.jpg

 Вистината (правдата) – дело Божјо
... Вистината е остра и груба: еден го закачува, друг ќе го удри. А оние кои навистина не сакаат, го сметаат тоа за неучтивост, па дури и за навреда.
... Кога станува збор за отстапувањето од вистината, никакви оправдувања не се допуштени... Вистината е – Божјо дело.
Правдата (рус.- вистина)... не означува ништо друго, од она што значи самиот збор правда – праведен живот, чист и свет, без кој што никој нема да го види Царството Божјо. Царството Божјо е позади, а пред него е – правдата. Најпрвин треба да се задобие правдата, па потоа и Царството Божјо ќе се добие само по себе.

Добродетелите
Добро прави оној кој секој ден почнува како претходно воопшто ништо да не правел. Најмудар е човекот кој го заборава своето последно добро. Кога би ни дал Бог и самите да се умудриме во тоа.
Како што во вашата бавча цветовите не сакаат да никнат ако најпрвин не ги посадите и ако не ги пазете, исто така – ако во себе не го посеете семето на добродетелите и ако не го негувате трудољубиво, тоа нема да никне од вас и во иднина нема да ве осени разноликата слава духовна.
Христијанските добродетели имаат свој сопствен поредок и устројство, според кое една другата не ја претекнува, и една зад друга не заостанува. И меѓу обичните цветови, еден цвет може да се комбинира само со одреден друг, а кога тоа едноставно правило нема да се испочитува – нивниот спој ги боде очите. Научниците во оваа област постигнуваат восхитувачко совршенство. Слично станува и со добродетелите: оние кои усрдно се трудат за да би ги задобиеле, многу прецизно разликувваат која добродетел со која е поврзана, а со која не одат заедно.
На земјата не постои ништо со што по своето достоинство би можела да се спореди христијанската добродетел. Што Спасителот го нарекол единствено потребно? Ревноста за спасение на душата. Тоа и е христијанската добродетел. Што е поважно од постигнувањето на последната цел? А тој се постигнува единствено по патот на христијанските добродетели. Што е поблажено од Богоопштењето? Но, тоа е нераздвојно од христијанските добродетели.
Господ го прима само оној кој му доаѓа со чувство на грешност. Од оној кој што Му доаѓа со чувство на праведност Тој се одвраќа. Зашто Он и дошол да ги спаси грешните, а не праведните.
Повеќе од сè треба да се чуваме од свртување во чувствување на сопствената праведност. Штом почнете така да се завртувате, знајте дека сте на крив пат. Фатете се тогаш себеси за нозе и немилосрдно одвлечете се назад во чувството на грешност.
Служете еден на друг – тоа е Божјо дело. Затоа и може да се извршува самопо Божјо, заради угодување Нему.
Без општење со другите, лесно може да се изгуби сопствената мера, па и душата ќе застрани. Следствено, не е проблем кога сè оди добро, но што да се прави тогаш кога ќе се појави неволја? Двајца, истиот час секоја тага ќе ја растерате, а останувајќи сами, само ќе ја продлабочите.
Во познанието на Господа влегува оној кој верува во Него и Го исповеда. Велиш дека веруваш?! Гледај таа вера да не ја направиш празна и бесплодна. Што треба да правам за мојата вера да не би била таква? Напредувај во секоја добродетел. Каде се оние кои што тврдат дека е доволно да се верува и ништо повеќе не е потребно?! Кој така мисли, тој е слеп.
Добрината секоја клевета ја претвора во задача за исправање на клеветникот во иднина.
Бидете спокојни! И постојано молете го тој дар од Господа. Со него нема да има никаква тага. Сè ќе се прима како радосно и пријатно. Тука е силата Божја за мирен тек на овој живот, кој скоро секогаш е бурен.
Секој кој доаѓа или секого кого го сретнувате, треба да го примате како посланик Божји. Првото прашање во себе нека биде: што Господ сака да направам со таа личност или за неа. Секој треба да се прими со почитување, како образ Божји и да се сака да му се направи добро.
Оној што се фатил за угодување на Бога, треба, како прво, сè спокојно да прима и мирно да трпи, а како второ, да умее при тоа да се држи и да делува. Првото е лесно: стегни заби и молчи; а второто е многу тешко, посебно затоа што несмирениот дух веднаш излегува надвор – преку зборови, преку дела и преку движења – и таа околност, како што и самите гледате, сè расипува. Но имате опит, повелете учете, науката е едноставна, само што тешко се научува. Ево за што се работи: во непријатните случаи, кои предизвикуваат непријатни чувства кон другите, не треба ни да се зборува ни да се делува. Најпрвин треба да се смириме и потполно од срце да се истргнат тие чувства, така што од нив ни трага да не остане... Тогаш и зборовите и делата ќе потечат како што треба, па ќе може да се каже и нешто сурово и строго – дури и лутасто – но тие зборови нема да произведат лошо дејство: зашто духот во нив нема да биде раздразлив, туку мирен и полн со љубов...

 

(AdamiEva.jpgПродолжува)

Подготви: З. Д.

 

   Св.Теофан Затворник : 1.Молитвата – дишење на духот (Речник на христијанскиот живот - 69)


 Stefan.LIt.Bogorodica.jpg

Подготви: Златко  Дивјаковски

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3199
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3040
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

 Знаењето на умот е љубовното познание на Бог (како просветленост или обоженост), додека, пак, знаењето на разумот – само по себе е познание на практичниот опит во овоземните науки и...

« »