логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 AdamiEva.jpg

Спомнување на покојните

 Јас отскогаш сум бил на мислење дека за умрените не треба дасе облекува црнина, туку празнична облека и дека не треба да се пеат тажни песни, туку да се служи благодарствен молебен.
 Тоа не е неочекувана несреќа, туку заедничка судбина на сите нас. Разделувањето е тажно, но тоа не е без крај... Денес-утре и ние ќе отудеме таму. Тажна е неизвесноста на состојбата на оној кој отишол, но верата дека тој преминува во рацете Божји го растерува секој мрак. Кај праведниот Господ ништо добро не бива заборавено... Кога некој ќе отиде кај Господа, Господ не се труди да го осуди, туку да го оправда...
 Повеќе молете се за упокоениот. Нему сега повеќе од сè му е потребна молитва. Молитвата е и застапничка пред Бога и директно делува на душата на упокоениот, надахнувајќи ја, греејќи ја и снажејќи ја.
 Спомнувањето од срце, тоа е главно од наша страна; а од страна на Црквата Божја – бескрвната жртва. Заедно, тие сочинуваат целовито дело на споменување.
 Неочекувана смрт. Иако е тажна и неизбежна, нејзе не ù се туѓи христијанските утехи. Зрел плод. Право пред престолот Господов. Ќе се молиме за неа. Но, зар нема побрзо ние од неа да добиеме молитвена помош?! Ние христијаните не одиме во непознато. Со тоа, ако некого не го оптеретуваат смртни гревови, ние несомнено веруваме дека му се отворени дверите во Царството Небесно. Ако на тоа му се придаде и некакво добро дело, и некоја жртва ради Господа, тогаш со тоа побрзо не треба да остане сомнежот во врска со блажениот дел на оние кои заминуваат.
 Прашувате зошто ги спомнуваме умрените? Затоа што ни е заповедано така да правиме. А дека е заповедано се гледа од тоа што во Црквата Божја невреме кога такво спомнување немало... Оние кои отишле се живи, и нашето општење со нив не се прекинува. Како што се молиме за живите,  не правејќи разлика дали некој оди по праведен или друг пат, така се молиме и за оние кои отишле, не истражувајќи дали се приброени кон праведните или грешните. Тоа е долгна братска љубов. Додека верните не бидат разделени со последниот Суд, сите тие, и живите и мртвите, сочинуваат една црква. И сите взаемно, едни кон други, должни сме да се однесуваме како делови на едно тело, во духот на добронамерност и општење во љубовта, и живите и упокоените, не раздвојувајќи се со умирањето.
 Упокоените на новиот живот не се навикнуваат веднаш. Дури и кај светите некое време се задржува прриврзаност за земјата. Додека таа да исчезне, потребно е подолго или пократко време, во зависност од степенот на приврзаност за земното. Молитвите во третиот, деветтиот и четириесеттиот ден укажуваат на степенот на очистувањето од приврзаноста за земното.

 

(AdamiEva.jpgПродолжува)

Подготви: З. Д.

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1130
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1075
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020)

Пак ќе те прашам, уште ли се гледаш како чист!? Уште ли се гледаш како безгрешен!? Уште ли се гледаш како правоверен!? Уште ли се гледаш како спасен!? Гледаш, сега,...

Митрополит Струмички Наум:  Секташки дух (25.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташки дух (25.10.2020)

Секташкиот дух не го познава и признава покајанието. Тој дух во луѓето бара зло, вистинско или привидно, и на тоа се задржува. Се фаќа за еден збор, наместо за илјадници...

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Нема ништо поблажено, возљубени, од тоа постојано да се предаваме на волјата Божја, постојано да живееме испитувајќи што навистина е според волјата Божја. Но тоа предавање и тоа испитување не...

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

   Така е кога човек има световно знаење, но нема духовно знаење. Тој може да има знаење и вештини од разни области како бизнис, економија, политика, што јас знам, градежништво,...

 Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

 Богочовекот Исус Христос е единствената Глава на Црквата. Епископот на локалната Црква е икона Христова, седи на место Христово и претставува обличје Негово. Тој не е Самиот Христос, туку е...

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Самооправдувањето е болест која е пораширена, понезабележлива и потешка од судењето и осудувањето. Самооправдувањето и осудувањето се две страни на една гревовна состојба – гордоста.Пораширена – затоа што, најчесто, дури...

  Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

 Современиот човек брза по светските суети, бега од скромниот живот и во празните и лажни авантури бара да ја заборави душевната горчина, која му ја создава свеста за безбожните дела....

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

 Траат светиите, зашто е вечен Изворот на нивната светост! Зар ќе ја спомнувавме првопокрстената Лидија или Светите Ахилеј Лариски, Еразмо Охридски, Петанесетте Тивериополски свештеномаченици, рамно¬апостолните Кирил и Методиј и нивните...

Митрополит Струмички Наум:  За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Да те прашам, човеку, зошто ти е помило да му судиш и да го осудуваш некого врз основа на озборување, кога веќе ти се достапни и познати неговите дела и...

« »