логоFacebookTwitterYouTubeeMail


ЏОРДАНВИЛ  (Њујорк)  -  ПАРЧЕ  РАЈ  НА  ЗЕМЈАТА

Stefan.Petkovden.jpg

„Колку се мили Твоите живеалишта, Господи на силите! Копнее душата моја сакајќи да е во Господовите дворови“ (пс.83, 1-2)

Stefan.Petkovden.jpg

Stefan.Petkovden.jpg

 

„Зашто еден ден во Твоите дворови е подобар отколку илјада дни надвор.“ (пс.83, 10)

Stefan.Petkovden.jpg

Stefan.Petkovden.jpg

  „Твојот дом е свет и чудесен е во праведноста“ (пс.64,4)

Stefan.Petkovden.jpg


Во овој главен Храм посветен на Пресветата Троица има уште една Црква која се наоѓа во подножјето на Храмот, веднаш под горната Црква. И во оваа Црква често се одржуваат служби.
 

Stefan.Petkovden.jpg


“Прекрасен е Бог во Светиите Свои!“

Манастирските Цркви во Џорданвил се преполни со Светителски мошти! Како што ми кажуваше љубезниот монах Саватиј, овој Манастир е еден од најбогатите со мошти Манастири. Монасите сеуште не успеале да ги изложат за поклонување сите мошти што ги поседуваат!
Меѓу светињите што се наоѓаат во горната црква спаѓаат моштите на: Св.Јован Шангајски, Св. Николај Мирликиски, Св.праведен Алексеј Мејев, Св. Екатерина, Св.Дионисиј Аеропагит, Св. Харалампиј, Св.Григориј Богослов, Св. Герман Аљаскински, Св. Сергеј Радоњешки, Св.Теофан Затвореник, Св.Јован Кронштадски, Св.Аверки епископ Тераполски, Св.Серафим Саровски, Св.Пребодобномаченица кнегиња Елисавета и монахиња Варвара, Св. Митрофан Вороњежски и други.

Stefan.Petkovden.jpg

Stefan.Petkovden.jpg

Stefan.Petkovden.jpg

Stefan.Petkovden.jpg

(Продолжува)

Подготви: С.Л.

Јако да царја

{mp3}Jako_da_carja{/mp3}

Јединородни сине

{mp3}Jedinorodni_Sine{/mp3}

Тропар на воведение

{mp3}Tropar_na_vovedenie{/mp3}

Задостојник

{mp3}Zadostojnik{/mp3}

 

 

Друго:

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (1)

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (2) 

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (3) 

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (4) 

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (5) 

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (6) 

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (7) 

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (8) 

  ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (9)

 

Подготви: Славица Лазаревска

Покрај редовните работни обврски, ангажманот во МПЦ Св. Петка- Чикаго, посветено работи и  како раководител на детскиот  Руски црковен  хор, учејќи ги децата да Му пеат на Бога.

MPC "Sv. Paraskeva - Petka"
2056 N Kedzie Ave
Chicago, IL 60647
www.mpc-svpetka.com

 

 

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…