логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Zlatko.Ru.jpg


Расудувањето


 Мироносиците и Апостолите – тоа е слика на двете страни на нашиот живот: чувствата и расудувањата. Без чувства животот не е живот; без  расудување животот е слеп, многу се расипува, малку дава здрав плод. Треба да се соедини едното со другото.  Чувството нека оди напред и нека поттикнува; расудувањето нека го одредува времето, местото, начинот и воопшто поредокот на она кон што срцето цели. Внатрешно напред оди срцето, а во пракса – расудувањето. Кога чувствата ќе станат обучени за тоа што е добро, а што зло, тогаш можеби ќе биде можно човекот да се потпре само на срцето; како што од живото дрво сами по себе се појавуваат гранки, цветови и плодови, така и од срцето почнува да изникнува само доброто, кое во животот сме го примиле со разумот.
 ... Внимавајте на себе. Притегнувајте ги бедрата на умот свој (1 Пет. 1, 13) Во внимание треба да се држи и расудувањето. ОД срцето не излегува само лошо, но и добро; сепак, не треба да се исполнува ни секое добро на кое поттикнува срцето. Што навистина треба да се исполнува, тоа ќе одреди расудувањето. Расудувањето е вртлечки нож, со кој едни гранки се отсекуваат, а други калемат.

 

 

(AdamiEva.jpgПродолжува)

Подготви: З. Д.

 

   Св.Теофан Затворник : 1.Молитвата – дишење на духот (Речник на христијанскиот живот - 69)


 Stefan.LIt.Bogorodica.jpg

Подготви: Златко  Дивјаковски

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Април 07, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Збирка раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle)-Стефан Марковски

Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како Barnes and Noble, Vivlio, Apple Books, Thalia, Kobo, Booktopia, Weltbild, Paagman, Ibs, Indigo и други. На македонски јазик книгата која инкорпорира 6 приказни, како…
Април 04, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Книгата може да им помогне на децата да си го изградат идентитетот

Секоја генерација на деца има свои проблеми и затоа треба авторите да ги следат денешните деца и да знаат што тие сакаат да прочитаат. Авторите од западноевропските земји се многу похрабри и добро е што издавачите прават напори да ги преведат, но им…

Соопштени европските награди за драмски превод за 2021 година, меѓу нив три на македонски јазик

Мар 22, 2021 Литература 220
Aleksandar.N.sv.Martinijan6
Исто така, меѓу најдобрите од два други јазични комитета се најдоа и преводите на две…

Македонскиот поет Игор Крајчев е поет на неделата на престижниот британски магазин “The Poet Magazine”

Мар 22, 2021 Литература 206
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Инаку. ова застапување на македонскиот поет Игор Крајчев во британскиот магазин, доаѓа…

Истражување на Харвард: Кои луѓе се посреќни, оние со повеќе време или оние со повеќе пари?

Мар 22, 2021 Друго од култура 248
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Истражувањата покажуваат дека луѓето кои имаат најмногу животни исполнувања повеќе…