логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Goran.sv.Erotej.jpg

„Деца, сакајте се помеѓу себе“.

 Тоа биле зборовите со кои живеел и преминал св. Јован Богослов, и зборовите кои се оделотворувале постојано во животот на св. Јован Кронштадски. Како што велел св. Силуан Атонски за него, кога го прашале како издржувал да биде постојано со луѓе и да го зачува мирот во себеси: Св. Јован Кронштадски бил постојано со луѓе, но и постојано се молел за нив, и ги љубел, затоа мирот постојано го исполнувал. 
Фала Му на Бога Кој ни дава се на спасение, така и ние отидовме во местото каде што тој живеел, служел, љубел. Неговите гроб се наоѓа во женскиот Иоановски манастир кој сам го израдил, во Санкт Петербург.

А во Кронштад, поранешното запустено градче во Русија, се нaоѓа неговата куќа, келија, од која потоа потекла река на благодатни промени во целиот свет, а особено таму. Секојдневно толпа стоела пред неговата куќа чекајќи го неговото слово...
Денеска, тој е познат и прославен во целиот свет, но малку луѓе го познале она кое тој внатрешно го живеел и сведочел... Да се молиме по неговите молитви Господ да ни даде барем малку да живееме и гледаме на се она што не опкружува онака како што тој гледал, и навистина ќе ни се открие неговото присуство во срцата наши.

 Goran.sv.Erotej.jpg

 Goran.sv.Erotej.jpg

 Goran.sv.Erotej.jpg

 Goran.sv.Erotej.jpg

 Goran.sv.Erotej.jpg

 Goran.sv.Erotej.jpg

 Goran.sv.Erotej.jpg

 Goran.sv.Erotej.jpg

 Goran.sv.Erotej.jpg

За Преминпортал од Русија: Златко Дивјаковски

 Друго:


 http://preminportal.com.mk/content/view/7194/136/

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Април 07, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Збирка раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle)-Стефан Марковски

Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како Barnes and Noble, Vivlio, Apple Books, Thalia, Kobo, Booktopia, Weltbild, Paagman, Ibs, Indigo и други. На македонски јазик книгата која инкорпорира 6 приказни, како…
Април 04, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Книгата може да им помогне на децата да си го изградат идентитетот

Секоја генерација на деца има свои проблеми и затоа треба авторите да ги следат денешните деца и да знаат што тие сакаат да прочитаат. Авторите од западноевропските земји се многу похрабри и добро е што издавачите прават напори да ги преведат, но им…

Соопштени европските награди за драмски превод за 2021 година, меѓу нив три на македонски јазик

Мар 22, 2021 Литература 220
Aleksandar.N.sv.Martinijan6
Исто така, меѓу најдобрите од два други јазични комитета се најдоа и преводите на две…

Македонскиот поет Игор Крајчев е поет на неделата на престижниот британски магазин “The Poet Magazine”

Мар 22, 2021 Литература 206
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Инаку. ова застапување на македонскиот поет Игор Крајчев во британскиот магазин, доаѓа…

Истражување на Харвард: Кои луѓе се посреќни, оние со повеќе време или оние со повеќе пари?

Мар 22, 2021 Друго од култура 248
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Истражувањата покажуваат дека луѓето кои имаат најмногу животни исполнувања повеќе…