логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Malme.sv.naum.jpg

 ВО МПЦО „СВ.НАУМ ОХРИДСКИ“ –МАЛМЕ ШВЕДСКА СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ХРАМОВИОТ ПРАЗНИК

Malme.sv.naum.jpg

Во Соборниот храм на Македонската Православна Епархија за Европа, Свети Наум Охридски Малме –Шведска, со благослов на надлежниот епархиски архиереј Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г. Пимен, со Света литургија свечено се одбележа храмовиот празник на МПЦО „Св.Наум Охридски“ –Малме-Шведска
Malme.sv.naum.jpg

Во Средата вечерта и Четвртокот  утрото 02-03.07.2014 година, кога Светата црква го празнува празникот на Преподобниот Наум Охридски- Чудотворец, во Соборниот храм на Македонската Православна Епархија за Европа, во Малме-Шведска, посветен на Свети Наум –Охридски во организација на Црковниот Управен Одбор и парохискиот свештеник Прота –Ставрофор Блажо Кожарски, свечено се одбележа храмовиот празник.
Свеченостите започна во Средата вечерта со вечерна Богослужба, на која се благослови и петолебие, отслужена од сатрана на парохискиот свештеник Прота-Ставрофор Блажо Кожарски.
Во Четвртокот на 03.07.2014 година, се отслужи Светата Литургија исто така од страна на  Прота-Ставрофор Блажо Кожарски, архиерејски заменик во МПЕ за Европа и парохиски свештениик во МПЦО „Св.Наум Охридски“ – Малме-Шведска, на која  ( иако поголемиот дел од верницете се на годишни одмори) присуствуваа голем број на верници не само од Малме туку и од околните места од кои голем број пристапија кон Светата тајна причест и се соединија со телото и крвта на Господ Исус Христос.
На крајот од Светата Литургија, по водосветот и благослувањето на празничните лебови, отец Блажо пред присутните произнесе празнична беседа, во која зборуваше за житието на Светителот но и за активноисти во оваа ЦО, која минатата година прославуваше 40 години од своето постоење, а како круна на сето тоа се изврши и осветувањето на храмот (19.10.2013 година).
По Светата литургија во пмошните простории во организација на Црковниот Управен Одбор на МПЦО„ Св.Наум Охридски“ – Малме, како и семејството на Јованка и Богоја Ѓорески од Малме, беше приредена заеднича трпеза за сите присутни.

Нека ни е честит храмовит празник. По молитвите на Свети Наум Господи Исусе Христе Боже помилуј не.

Malme.sv.naum.jpg

Malme.sv.naum.jpg

Malme.sv.naum.jpg

Malme.sv.naum.jpg

Фоти и текст подготви
Александра Кожарска


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Секташки дух (25.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташки дух (25.10.2020)

Секташкиот дух не го познава и признава покајанието. Тој дух во луѓето бара зло, вистинско или привидно, и на тоа се задржува. Се фаќа за еден збор, наместо за илјадници...

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Беседа во спомен на Преподобен Теофил Струмички и Св. мч-ци Евлампиј и Евлампија

Нема ништо поблажено, возљубени, од тоа постојано да се предаваме на волјата Божја, постојано да живееме испитувајќи што навистина е според волјата Божја. Но тоа предавање и тоа испитување не...

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Куќа без темели (21.10.2020)

   Така е кога човек има световно знаење, но нема духовно знаење. Тој може да има знаење и вештини од разни области како бизнис, економија, политика, што јас знам, градежништво,...

 Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: Секташко однесување во Црквата (17.10.2020)

 Богочовекот Исус Христос е единствената Глава на Црквата. Епископот на локалната Црква е икона Христова, седи на место Христово и претставува обличје Негово. Тој не е Самиот Христос, туку е...

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За самооправдувањето (11.10.2020)

Самооправдувањето е болест која е пораширена, понезабележлива и потешка од судењето и осудувањето. Самооправдувањето и осудувањето се две страни на една гревовна состојба – гордоста.Пораширена – затоа што, најчесто, дури...

  Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Јане Илиев: СЕДУМНАЕСЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

 Современиот човек брза по светските суети, бега од скромниот живот и во празните и лажни авантури бара да ја заборави душевната горчина, која му ја создава свеста за безбожните дела....

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: БЕСЕДА

 Траат светиите, зашто е вечен Изворот на нивната светост! Зар ќе ја спомнувавме првопокрстената Лидија или Светите Ахилеј Лариски, Еразмо Охридски, Петанесетте Тивериополски свештеномаченици, рамно¬апостолните Кирил и Методиј и нивните...

Митрополит Струмички Наум:  За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Митрополит Струмички Наум: За судењето и осудувањето на другите (03.10.2020)

Да те прашам, човеку, зошто ти е помило да му судиш и да го осудуваш некого врз основа на озборување, кога веќе ти се достапни и познати неговите дела и...

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

СВЕТА СОФИЈА И НЕЈЗИНИТЕ ЌЕРКИ,МАЧЕНИЧКИТЕ ВЕРА, НАДЕЖ И ЉУБОВ

Откако сите четири бестрашни маченички биле изведени пред царот, смирено и одлучно ја исповедале верата во Христа Господа и одбиле да принесат жртва пред идолската божица Артемида. Пред страдањата, Софија...

« »