логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Митрополит Струмички Наум

3.angeli.so.truba

МПЦ-ОА
Митрополит Струмички Наум

 

3.angeli.so.trubaБог ни има сѐ дадено – и постоење и живот; и толку многу постојано ни дава, што сѐ околу нас е дар Божји, и просто е неописливо. Само ние сме духовно слепи. Вообичаено, очите ни се отвораат – на ниво на душевност, кога ќе се соочиме со смртта. Давањето ни ги отвора и духовните очи; со други зборови тоа ни дарува – просветлување на умот. А колку ние Нему Му даваме се мери со времето поминато во молитва. Тоа е, и самите знаете, речиси ништо.


Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie