логоFacebookTwitterYouTubeeMail

"Соединувајќи се со Христа, си го оставил светот; живеејќи со дух, телото си го распнал, преблажени Науме.
Си се стремел како апостолите да се подвизуваш и безбројното мизијско множество во верата си го вовел.
Така и нас, со твоите молитви, спаси нè од искушенија".

kdol.jpg
Псалтите од Св. Ѓорѓи, по снимањето на албумот „Детето и Белото море“ со Мизар и пред почетокот на турнејата со нив, одвоија една вечер за пробно снимање во црквата во Криви Дол. Ова се резултатите за јавноста.

Во историјата на Православната Црква, Римското Царство одиграло многу голема улога во нејзиното формирање, после падот на незнабожечката религија во времето на царот Константин. После објавувањето на Христијанството за државна религија, од страна на Теодосиј, тоа ја добива својата најголема слобода и така останува сѐ до падот на Градот во 1453 година. Во тие времиња се одржале седумте Вселенски Собори – седумте столбови на нашата Црква, се исполнило и утврдило целото догматско учење на верата, црковната архитектура и уметност ја доживеала својата кулминација. Впрочем, сето она што ние денес го знаеме како Православно богослужение, наука и уметност, доаѓа токму од времето на Римското царство, како наследство.

Додека постоеше Царството, сите Христијани кои беа надвор од него, под иноверна власт, се надеваа во поткрепата на нивниот истоверен император и во неговата поддршка. Но, после падот на Царството, настапија тешки денови за Црквата: таа е повторно поробена. Нема слобода на исповедањето, нема слобода на градење велелепни храмови, се вршеше притисок врз верните. Христијаните од светот немаа повеќе парче слободна земја, каде би можеле слободно да живеат во мир, да знаат дека имаат своја држава. Нивното надворешно изразување на верата сега значеше повреда на туѓите религиозни чувства, сходно на тоа беше забрането.

Оваа песна е израз на таа голема жал. Иако нема такви силни зборови во нашиот јазик, кои би ја изразиле огромната болка, преводот е направен најдобро што може да ја долови нејзината смисла. Оваа песна е дело на Понтискиот народ, најнепокорниот од сите Ромејски народи.

Песна за крајот на Римското царство на понтиски дијалект:

{youtube}JsYRLX_7V-4|425|344|1{/youtube}

«Ναϊλί εμάς και βάι εμάς, οι Τούρκ την Πόλε πέραν!
Επέραν το βασιλοσκάμν’, ελλάεν η αφεντία!»
Μοιρολογούν τα εκκλησιάς, κλαίγνε τα μοναστήρε,
κι ο Γιάννες ο Χρυσόστομον κλαίει, δερνοκοπισκάται.
Μη κλαις, μη κλαις, Αϊ-Γιάννε μου, μη δερνοκοπισκάσαι.
Η Ρωμανία πέρασεν, η Ρωμανία πάρθεν.
Η Ρωμανία κι αν πέρασεν, ανθεί και φέρει κι άλλο.

Тешко нам, леле нам, Турците Градот го зедоа!
Го грабнаа тронот царски, господството го зедоа.
Тажат ко за мртов Црквите, плачат Манастирите.
И Јован Златоустиот плаче, се удира в гради.
Не плачи, свети Јоване мој, в гради не удирај се,
Замина Романија, ја однесоа Романија.
Иако замина Романија, цути и ново ќе донесе!

Извор: http://romaia.blog.mk/2010/03/11/romaniaeparthen/

{youtube}mx3UXBt5-Uw{/youtube}

{youtube}dti4isXQ7Tc{/youtube}

{youtube}Fr9X9zJUPzM{/youtube}

{youtube}2w28ZK2MAZ8{/youtube}

{youtube}AqqGMkkNGVM{/youtube}

{youtube}y9TQI51XJzM{/youtube}

{youtube}h6keMNSMIDA{/youtube}

{youtube}kkDLF_eCiPQ{/youtube}

{youtube}_ZHu53AY5ao{/youtube}

{youtube}nOigjNVlXZY{/youtube}

{youtube}Gfq6MJ6XwMg{/youtube}

{youtube}XDEbaIaytOc{/youtube}

{youtube}GC98Q2PAdWE{/youtube}

{youtube}p22Z1siYlKY{/youtube} 


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ПЕДЕСЕТНИЦА (19.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: ПЕДЕСЕТНИЦА (19.06.2021)

И после сѐ, како вообичаено, настана расправија за Него, и меѓу народот, и меѓу началниците и фарисеите. Меѓу оние со отворено и оние со закоравено срце. А секогаш, при која...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

БEСEДА  за двoјната сила на тајната брак

БEСEДА за двoјната сила на тајната брак

Гoлeма e тајната вo тoа штo чoвeкoта гo oстава свoјoт таткo и свoјата мајка и сe прилeпува кoн свoјата жeна. Самиoт апoстoл, кoј сe вoзвишил дo трeтoтo нeбo и видeл...

Епископ Партениј, Игумен Бигорски: Христовото Вознесение – издигнување и обожение на човечката природа

Епископ Партениј, Игумен Бигорски: Христовото Вознесение – издигнување и обожение на човечката природа

Фактот за Неговото Воскресение, Вознесението и испраќањето на Светиот Дух врз Апостолите е потврден и потпишан со крвта, телесна и духовна, на безбројните Маченици. Сите тие не умреле за некаков...

 протоереј Златко Ангелески - ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН

протоереј Златко Ангелески - ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН

За разлика од Воскресението, Христовото Вознесение многумина го виделе, кога тоа се случило. Така било, зашто верата кај многумина веќе созреала за ова божествено созерцание. А така било и заради...

Старец Георгиј Капсанис - ЗНАЧЕЊЕТО НА БОЛКАТА ВО НАШИОТ ЖИВОТ

Старец Георгиј Капсанис - ЗНАЧЕЊЕТО НА БОЛКАТА ВО НАШИОТ ЖИВОТ

Во оваа нова состојба се чини дека смртта и болката имаат позитивно значење, како другата кожна облека со која Бог ги облекол Адам и Ева кога го напуштиле рајот за...

Ереј Игор Острески: Слепиот

Ереј Игор Острески: Слепиот

Зборувајќи за растот на верата во Бога во човековата душа и за нејзиното значење во животот на луѓето, нашиот Спасител вели: „Ако имате вера колку синапово зрно, ќе и речете...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Самарјанката (29.05.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Самарјанката (29.05.2021)

Благодатта на Светиот Дух Господ, од часот на нашето Крштение се наоѓа внатре во нашето срце. Но, не е доволно само да сме крстени во Црквата, па да се подразбира...

Митрополит Европски Пимен: На Св. Кирил Солунски - Во Рим 24.05.2021г.

Митрополит Европски Пимен: На Св. Кирил Солунски - Во Рим 24.05.2021г.

Зашто, преку тебе го научивме словото за Христа Бога. Зашто, големо е делото твое да покажеш дека нема избрани јазици за проповед на Големината Негова, туку дека најдобар јазик за...

« »