логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Презвитер Горан Стојчевски

3.angeli.so.truba
 А Он рече: „Да, но блажени се и оние што го слушаат словото Божјо, и го пазат.”


HRISTOS.VoskresПротив мрачните сили не се бориме со колачиња и со алва, туку со солзи, душевна болка до смрт, крајно смирение, големо трпение и непрестајна молитва“. Нашата надеж, издвоена, нема да ни користи, како што ни нашата вера, ако не е покриена со љубов (1 Кор. 13), љубов кон Бога, љубов кон ближните, и сето тоа покриено со Љубовта која се излева врз нас како благодатни енергии, со што повторно, во еден заклучок, можеме, напросто во едноставност, да согледаме, како што вели светителот за надежта, која е израз на верата, насочена кон љубовта, „земјоделецот ја ора нивата, ја чисти, ја сее и чека милост Божја.


Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie