логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Епископ Партениј, Игумен Бигорски

3.angeli.so.truba
Епископ Антаниски г.Партениј и Игумен Бигорски

 

 

 3.angeli.so.trubaНа едно место во Светото Евангелие Господ Исус Христос вели: Жена, кога раѓа, има болки, зашто ѝ дошло времето нејзино; но штом ќе го роди детето, од радост не ги помни веќе болките, зашто се родил човек на светот (Јован 16,21). Денешното раѓање, пак, е радост не само за една жена, ами за сите нас, „радост за целата вселена“ – како што и пееме во тропарот на денешниот празник. Дар од Бога за целото човештво, бидејќи со ова необично раѓање, Бог го започна, всушност, пресоздавањето на светот, коешто се случи преку Синот Божји.


Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie