Aleksandar.N.sv.Martinijan1

 Скопје,26ти фверуари 2021 г.-храм на св.Илија , н. Аеродром

На 26ти февруари 2021 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви молитвено се прослави споменот на :

  • Преподобен Мартинијан
  • Светите Зоа и Фотинија
  •  Евангелие на денот: Свето евангелие според светиот апостол Марко 14:3-9

 Aleksandar.N.sv.Martinijan2

 Aleksandar.N.sv.Martinijan3

 Aleksandar.N.sv.Martinijan4

Старец Паисиј Светогорец

Не е добро кога човек менува духовни отци.

Замисли зграда на којашто постојано и го менуваат инженерот и градителот.

Тоа не може да излезе на добро.

 Aleksandar.N.sv.Martinijan5

 На 26ти февруари 2021 година, кога МПЦ-ОА молитвено го прoслави споменот на Преподобен Мартинијан, Светите Зоа и Фотинија, отец Александар Најдовскиво сослужение на ѓаконот Александар Брајановски отслужи Божествена  Литургија во храмот на св.пророк Илија во скопската населба Аеродром. На  Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.На крајот на Литургијата, и во овој петок во храмот се направи мал петочен водосвет.

Aleksandar.N.sv.Martinijan6

 Aleksandar.N.sv.Martinijan7

 Aleksandar.N.sv.Martinijan8

 Aleksandar.N.sv.Martinijan9

 

Мал петочен водосвет:

„За да се освети оваа вода со силата, дејството и слегувањето на Светиот Дух...“

Aleksandar.N.sv.Martinijan

 Aleksandar.N.sv.Martinijan10

 Aleksandar.N.sv.Martinijan11

 Aleksandar.N.sv.Martinijan12

 Преминпортал (к.т.)

 

 Друго:

Што е тоа водосвет?

3.angeli.so.truba

Современ светител, кој бил лекар-хирург, професор на медицина и епископ во Крим, имајќи искуство во телесната и во духовната медицина, ни препорачува: „Пијте почесто света вода. Таа е најефикасен лек. Не ви го велам ова само како свештеник, туку и како лекар. Од моето долгогодишно искуство во медицината“ (Свети Лука Кримски +1961 год.).“

3.angeli.so.truba

Света вода - во што е нејзината сила?

 24ти јули 2020 лето Господово