Dimche.B.Eremija1

Скопје, 14ти мај 2022 лето Господово - храм на св. пророк Илија, населба Аеродром

Dimche.B.Eremija3

 Dimche.B.Eremija2

 

 

Dimche.B.Eremija

 На 14ти мај 2022 година, во недела на Мироносиците, кога МПЦ-ОА молитвено го прослави споменот на  св.Еремиј, во храмот на св.Пророк Илија, во скопската населба Аеродром, свештеникот Димче Бојковски  во сослужение на ѓаконот  Александар Брајановски, отслужи  Божествена Литургија На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. На крајот на Литургијата отецот произнесе кратка поука.