Zdravko.Pejkovski.sv.Georgij.K1

 Скопје- храм на св.Петка, н.Црниче

На 24ти февруари 2021 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви молитвено се прослави споменот на :

  • Светиот маченик Георгиј Кратовски   
  • Света Теодора,Светиот свештеномаченик Власиј   

 Zdravko.Pejkovski.sv.Georgij.K3

 Zdravko.Pejkovski.sv.Georgij.K4

Zdravko.Pejkovski.sv.Georgij.K2

Zdravko.Pejkovski.sv.Georgij.K6

На 24ти февруари 2021година, во Неделата на митарот и фарисејот, кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија молитвено  го прослави споменот на светиот маченик Георгиј Кратовски,света Теодора,светиот свештеномаченик Власиј, свештеникот Здравко Пејковски во сослужение на ѓаконот Мартин Ѓуревски отслужи Божествена Литургија во храмот на св. Петка, во скопската населба Црниче. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 Zdravko.Pejkovski.sv.Georgij.K5

Поука на денот: Старец Паисиј Светогорец


И затоа брате мој, не барај ништо друго во молитвата, освен покајание. Ниту светлини, ниту чуда, ниту пророштва, ниту благодатни дарови, туку само покајание. Покајанието ќе ти донесе смирение. Смирението - благодат Божја. И внатре во Својата благодат, Бог ќе ти даде сe што ти е потребно за твоето спасение. И сe што е потребно, ако треба да ? помогнеш на некоја друга душа.

Zdravko.Pejkovski.sv.Georgij.K

Преминпортал (к.т.)

 

Друго: