Pachemski.sv.Teodor6

Скопје, 21ви февруари 2021 г.- храм на св.Јован Крстител

 Pachemski.sv.Teodor7

На 21.02.2021 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви се прослави споменот на :

  • св.пр Захариј
  • св.Теодор Стратилат

 Pachemski.sv.Teodor9

 Pachemski.sv.Teodor8

 Pachemski.sv.Teodor10

 Pachemski.sv.Teodor11

Во неделата на митарот и фарисејот, на празникот на св.пр Захариј , св.Теодор Стратилат, во храмот на св.Јован Крстител  во скопската населба Бутел,  свештеникот Јован Пачемски  отслужи Божествена Литургија на која верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.Во текот на Литургијата отецот произнесе празнична беседа..

Pachemski.sv.Teodor5

Pachemski.sv.Teodor13

Pachemski.sv.Teodor12

Pachemski.sv.Teodor16

 Pachemski.sv.Teodor14

 Pachemski.sv.Teodor15

 Pachemski.sv.Teodor17

 Преминпортал(к.т.)

 

Друго:

 Pachemski.sv.Teodor