3.angeli.so.truba

Скопје, 15ти јануари  2021 лето Господово- храм на Рождетвона Пресвета Богородица

 3.angeli.so.truba

 На 15ти јануари 2021 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви се прослави споменот на :

Преподобен Серафим Саровски,

Свети Силвестер, eпископ Римски

 

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

Во триесет и првата  недела по Педесетница, на 15ти јануари    2021година, кога Македонстата православна црква- Охридска архиепископија молитвено го прослави  споменот на Преподобен Серафим Саровски,Свети Силвестер, eпископ Римски  во храмот на Рождество на Пресвета Богородица, во Скопје, протоереј Љупчо Велјановски отслужи  Божествена  Литургија. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.  Во текот на Литургијата отецот произнесе беседа. А во овој петок  отец Борислав Лазов  отслужи Мал петочен водосвет.

 3.angeli.so.truba

Свети Симеон Нов Богослов
Во мерата во која што душата е подрагоцена од телото, во таа мера словесниот човек е подрагоцен од целиот свет. Не мисли, човеку, размислувајќи за величината на созданијата што се наоѓаат во светот дека заради тоа (нивната величина) тие се подрагоцени од тебе, но гледајќи ја благодатта што ти е дадена и спознавајќи го достоинството на умната и словесна (твоја) душа, запеј Му на Бога, Кој те почитува повеќе од сe видливо.

3.angeli.so.truba

 

Мал петочен водосвет:

„За да се освети оваа вода со силата, дејството и слегувањето на Светиот Дух...“

 3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 

Што е тоа водосвет?

3.angeli.so.truba

Современ светител, кој бил лекар-хирург, професор на медицина и епископ во Крим, имајќи искуство во телесната и во духовната медицина, ни препорачува: „Пијте почесто света вода. Таа е најефикасен лек. Не ви го велам ова само како свештеник, туку и како лекар. Од моето долгогодишно искуство во медицината“ (Свети Лука Кримски +1961 год.).“

3.angeli.so.truba

Света вода - во што е нејзината сила?

 24ти јули 2020 лето Господово

 3.angeli.so.truba

 Преминпортал (к.т.)

 

Друго:

3.angeli.so.truba

 

 

 п.п