3.angeli.so.truba

 Скопје, 8ти септември 2020 г.- Соборен храм Свети Климент Охридски

(13недела по  Педесетница)

Свето евангелие според светиот апостол Марко 4:24-34

3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

На 8ти септември 2020 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви молитвено се прослави споменот на :

sv.Andrijan.Nikomid.jpg

Светиот маченик Адријан и преподобна Наталија

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

Поука на денот: Авва Зенон
Оној кој сака Бог брзо да ја услиши неговата молитва треба пред се и пред да се помоли за својата душа

да се помоли за своите непријатели. Ако прави така Бог ќе го услиши во сe што ќе побара.

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

На 8ти септември 2020 година, во тринаеста  недела по Педесетница, кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија го прослави споменот на  Светиот маченик Адријан и преподобна Наталија,Преподобен Титој, во Соборниот храм на св.Климент Охридски, во Скопје, свештеникот Коце Псалтиров во сослужение на ѓаконот Марјан Ѓошев  отслужи  Божествена  Литургија. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba  

3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 Преминпортал (к.т.)

 

Друго:

3.angeli.so.truba