3.angeli.so.truba 

 Скопје, 13ти август 2020 г.- Соборен храм Свети Климент Охридски

(9недела на Воскресение)

Свето евангелие според светиот апостол Матеј 21:43-46

 3.angeli.so.truba

 На 13ти август 2020 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви молитвено се прослави споменот на :

3.angeli.so.truba

 Свети Евдоким  

Свети Јосиф од Ариматеја  

 Светата маченичка Јулита

 3.angeli.so.truba

Поука на денот: Свети Макариј Египетски
Смиреноумен е оној кој стигнал до крајното смирение, односно до слободата. Тоа е оној кој смета дека е подолу од секоја твар и од секој човек, и кој заради тоа никогаш не паѓа. Како и би можел да падне оној кој е под сите созданија.

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 На 13ти август 2020 година, во деветата недела по Педесетница, кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија го прослави споменот на  Свети Евдоким,Свети Јосиф од Ариматеја. Светата маченичка Јулита, во Соборниот храм на св.Климент Охридски, во Скопје, протоереј Драган Јанковски  отслужи  Божествена  Литургија. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 

 Преминпортал (к.т.)

Друго: