3.angeli.so.truba

Скопје, 8ми август .2020 год.- храм на св. Јован Крстител, н. Капиштец

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 ФОТО ГАЛЕРИЈА

 

 3.angeli.so.truba

 Поука на денот: Свети Силуан Атонски


Малкумина ја знаат тајната на послушанието. Оној што е послушен голем е пред Бога. Тој Го подражава Христа, Кој во Себеси ни го даде образот на послушанието. Послушната душа ја љуби Господ. И го дава Својот мир. Тогаш сe е добро и таа чувствува љубов спрема сите. Оној што е послушен, сета своја надеж ја полага на Бога, и затоа неговата душа секогаш е во Бога и Господ му ја дава Својата благодат. Таа благодат ја учи душата на секое добро и ? дава сила да пребива во него. Послушниот го гледа злото, но тоа не се допира до неговата душа, бидејќи со него е благодатта на Светиот Дух која што го чува од секаков грев и тој е мирен и лесно Му се моли на Бога. Душата на послушниот ја љуби Светиот Дух и затоа тој многу брзо ќе Го познае Господа и ќе го добие дарот на срдечната молитва.

 

3.angeli.so.truba

 
На 09.08.2020 година, во деветата недела по Педесетница,кога МПЦ-ОА  молитвено го прослави споменот на Свети Климент, архиепископ Охридски,  Светиот великомаченик Пантелејмон и  Светите Седмочисленици,а тоа се Светите браќа Кирил и Методој, и нивините Свети ученици, Климент и Наум, Охридските Чудотворци, Сава, Горазд и Ангелариј. во храмот на св. Јован Крстител, во скопската населба Капиштец, ереј  Игор Острески  во сослужение на ѓаконот  Игор Трпкоски отслужи Божествен Литургија.Бројниот Верен народ се причести со Светите Христови Тајни. На крајот на Литургијата отецот произнесе празнична беседа за тројниот празник.

3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 Преминпортал (т.к)

 Друго:

 

3.angeli.so.truba

. Воскресение Христово – Пасхална Литургија,храм на св.Јован Крстител, Скопје (19.04.2020)

ереј Игор Острески: СВЕТИОТ АПОСТОЛ И ЕВАНГЕЛИСТ МАТЕЈ ...

ереј Игор Острески: ДВАЕСЕТ И ПЕТТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА ...

undefined

Друго: