(6та недела по Педесетница)

Евангелие на денот: Свето евангелие според светиот апостол Матеј 9:1-8

 На 19ти јули  2020 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви молитвено се прослави споменот на :

Преподобен Сисој Велики, Светите маченици Марин и Марта и нивните синови Авдифакс и Авакум, свештеникот Валентин, Кирин, Астериј и многумина други

 

 

На 19ти јули 2020 година, во 6та недела по Педесетница, кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија  молитвено  го празнува споменот на Преподобен Сисој Велики, Светите маченици Марин и Марта и нивните синови Авдифакс и Авакум, свештеникот Валентин, Кирин, Астериј и многумина други, во храмот Рождество на Пресвета Богородица, во Скопје, протоереј  Драган Јанковски отслужи Божествена Литургија. Бројниот верент народ се причести со Светите Христови Тајни.

 

 

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba