3.angeli.so.truba
  Скопје, 26ти јуни 2020 г.- храм на св. пророк Илија, н.Аеродром
 
3.angeli.so.truba
 
3.angeli.so.truba
На 26ти јуни 2020 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви молитвено се прослави споменот на:  Св. мч-ца Гликeрија, Светиот маченик Александар
 
 3.angeli.so.truba
 
 3.angeli.so.truba

 Во втората недела по Педесетница, кога Светата Црква молитвено  го празнува споменот на Св. мч-ца Гликeрија,  Светиот маченик Александар, во храмот на св.пророк Илија, во скопската населба Аеродром, свешеникот Диме Малинов во сослужение на  ѓаконот Александар Брајановски отслужи Божествена Литургија. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.И во овој петок во храмот се отслужи мал петочен водосвет.

 ФОТО ГАЛЕРИЈА

 • DSC_0726
 • DSC_0738
 • DSC_0741
 • DSC_0752
 • DSC_0756
 • DSC_0757
 • DSC_0766
 • DSC_0769
 • DSC_0771
 • DSC_0775
 • DSC_0778
 • DSC_0782
 • DSC_0789
 • DSC_0797
 • DSC_0800
 • DSC_0804
 • DSC_0816
 • DSC_0818
 • DSC_0822
 • DSC_0825
 • DSC_0829

 

 3.angeli.so.truba

Крoткoста и нeзлoбнoста ги красeлe нашитe свeтитeли, им давалe сила и разум да нe враќаат злo за злoтo. Кoга царoт Кoнстанциј, синoт на Кoнстантин, сe разбoлeл вo Антиoхија, тoј гo пoвикал св. Спиридoн да му прoчита мoлитва. Свeти Спиридoн, вo придружба на свoјoт ѓакoн Трифилиј, тргнал oд Кипар и дoшoл вo Антиoхија прeд царскиoт двoрeц. Спиридoн бил oблeчeн вo сирoмашнo oблeклo. На главата имал прoста плeтeна капа, вo раката стап oд палма, а на градитe нoсeл нeкoј мал зeмјeн сад, вo кoјштo ималo маслo прeд Чeсниoт Крст (какo штo тoгаш билo oбичај кај христијанитe вo Eрусалим да сe нoси на сeбe). Така oблeчeн, а притoа измoрeн oд пoстoт и oд дoлгиoт пат, свeтитeлoт никакo нe гo изразувал свoјoт чин и свoeтo дoстoинствo. Па кoга тoј сакал да стапнe вo царeвиoт двoрeц, нeкoј oд царскитe слуги, мислeјќи дeка тoј e oбичeн прoсјак, гo удрил сo шлаканица пo eдниoт oбраз. Крoткиoт и нeзлoбeн свeтитeл му гo свртeл и другиoт oбраз. Кoга сo гoлeм труд успeал да дoјдe дo царoт, сe дoпрeл сo раката дo главата на царoт и царoт oздравeл.(Пролог)

 3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 

Мал петочен водосвет:

„За да се освети оваа вода со силата, дејството и слегувањето на Светиот Дух...“

3.angeli.so.truba

  Преминпортал (к.т.)

 

Друго:

3.angeli.so.truba 

 

 

Што е тоа водосвет?

3.angeli.so.truba

Современ светител, кој бил лекар-хирург, професор на медицина и епископ во Крим, имајќи искуство во телесната и во духовната медицина, ни препорачува: „Пијте почесто света вода. Таа е најефикасен лек. Не ви го велам ова само како свештеник, туку и како лекар. Од моето долгогодишно искуство во медицината“ (Свети Лука Кримски +1961 год.).“

Света вода - во што е нејзината сила?

 

 26ти јуни 2020 лето Господово