3.angeli.so.truba

Скопје, 22ри  јуни 2020 год.- храм на св.Петка, н.Црниче

3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 На 22ри јуни 2020 година, во втората недела по Педесетница, кога МПЦ-ОА молитвено го прослави споменот † Св. Кирил архиепископ Александриски; св. Кирил Белоезерскина старешината на храмот, протоереј Томе Велјановски во сослужение на ѓаконот  Мартин Ѓуревски, отслужи  Божествена Литургија во храмот на св.Петка, во скопската населба Црниче. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.На крајот на Литургијата отецот произнесе беседа.

 ФОТО ГАЛЕРИЈА

 

 • DSC_0592
 • DSC_0593
 • DSC_0594
 • DSC_0597
 • DSC_0598
 • DSC_0600
 • DSC_0603
 • DSC_0606
 • DSC_0611
 • DSC_0613
 • DSC_0615
 • DSC_0617
 • DSC_0624
 • DSC_0627
 • DSC_0630
 • DSC_0634
 • DSC_0638
 • DSC_0649
 • DSC_0651
 • DSC_0659

 

 3.angeli.so.truba

Поука на денот: Старец Паисиј Светогорец


Послушникот бива смртно повреден кога нема смирено и искрено да му се открие себеси на Старецот. Како што болниот не може да се исцели ако не му покаже на лекарот каква му е раната или болеста, зошто продолжуваат болките или температурата... така и послушникот, кога нема да му ги покаже своите душевни рани на својот духовен лекар - не се исцелува. Тоа што го спречува да покаже од што боледува е неговиот егоизам. Според тоа, чеда мои, да го фрлиме под нозете тој змеј и да го погубиме со мечот на светата исповед и со земање духовни лекови од духовниот лекар, Старецот, кој нам ни ги дава заради нашето исцелување.

3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 Преминпортал (к.т.)

 

Друго: