3.angeli.so.truba

Скопје, 20ти јуни 2020 год. - храм на св. Јован Крстител, н. Капиштец

3.angeli.so.truba

На 20.06.2020 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви се прослави споменот на :

  • Светиот маченик Теодот Анкирски
  • Светите маченички Кирјакија, Валерија и Марија

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

Во храмот на св. Јован Крстител, во скопската населба Капиштец, во втората недела по  Педесетница, кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија молитвено  го прослави споменот на Свети Ефрем, патријарх Антиохиски, Преподобен Зосим Финикиски,свештеникот Среќко Ангелкоски  во сослужение на ѓаконот  Игор Трпкоски oтслужи Заупокоена Литургија по повод четриесетиот ден од упокојувањето на  професорот Петко Златески,Многубројниот верен  народ се причести со Светите Христови Тајни. Во текот  на Литургијата отецот произнесе  пастирски поуки од денешното Евангелие.Во беседа   посочи и колку е голема потребата  од  нашата молитва за упокоените во верата праотци, отци, нашите роднини, со надеж на Воскресение и вечен живот.

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

Поука на денот: Старец Ефрем Филотејски
Јазикот мора многу да се намачи за да се искупи за секое празнословие и за сите свои падови и мора да ја стекне навиката за молитва. Навиката не може да се створи без труд и работа. За да дојде благодатта, мора да се пројави и смирение. После тоа патот ќе биде отворен. Молитвата ќе се прилепи за нашето дишење, а умот ќе се разбуди и ќе ја следи. Со време, страстите стивнуваат, помислите се повлекуваат, а срцето станува мирно.

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

О.Среќко Ангелкоски-Беседа (21.06.2020 г.)

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 Преминпортал (к.т.)

 

 

 Друго:

Воскресение Христово – Пасхална Литургија,храм на св.Јован Крстител, Скопје (19.04.2020)