3.angeli.so.truba

 Скопје,18.06.2020 год.- Соборен храм на св. Климент Охридски

 3.angeli.so.truba

На 18.06.2020 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви се прослави споменот на :

  • Свeштмч. Дoрoтeј eп. Тирски;
  • Прeп. Тeoдoр пустиник

 

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

На 18ти јуни 2020 година, во првата неделата по Педесетница, кога МПЦ-ОА  молитвено го прослави  споменот на Свeштмч. Дoрoтeј eп. Тирски; Прeп. Тeoдoр пустиник во Соборниот храм на св.Климент Охридски во Скопје, протоереј   Зоран Стаменковиќ отслужи Божествена Литургија.  Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.Во текот на Литургијата отецот произнесе беседа.

3.angeli.so.truba

 Поука на денот: Старец Ефрем Филотејски


Во животот на духовниот човек постојат денови и периоди кога тој во себе чувствува празнина, слабост на душата. Нешто недостасува и тој чувствува дека внатре во себе нешто напуштил, а не знае како да си дојде на себеси, како да ги поврати почетната сила и благодат што ги поседувала душата. Не знае како да си ја поврати полнотата што ја изгубил. Во таков случај, светите Отци нe учат: “Обнови ја молитвата; почни да се молиш одново - со усните, со умот, или со срцето - и ќе ти се врати онаа изгубена полнота. Човекот повторно ја наоѓа, доволно е само да се присили на молитва.“

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 Преминпортал (к.т.)

 

Друго:

О. Зоран Стаменковиќ: За победата над последниот непријател ...

Протојереј Зоран Стаменковиќ - Неодговорноста кај децата ја создаваат нивните родители ...

Протојереј Зоран Стаменковиќ - КАКО ДА СЕ ПОБЕДИ ДЕПРЕСИЈА ...