3.angeli.so.truba1

Скопје,16.06.2020 год.- Соборен храм на св. Климент Охридски

 3.angeli.so.truba

 На 16.06.2020 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви се прослави споменот на :

  • Светиот маченик Лукилијан и со него:
    Клавдиј, Ипатиј, Дионисиј и девицата Паула
  • Светиот свештеномаченик Лукијан
  • Светиот маченик Димитриј, принц руски

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

На 16ти јуни 2020 година, во првата неделата по Педесетница, кога МПЦ-ОА  молитвено го прослави  споменот на Светиот маченик Лукилијан и со него: Клавдиј, Ипатиј, Дионисиј и девицата Паулa, Светиот свештеномаченик Лукијан и Светиот маченик Димитриј, принц руски, во Соборниот храм на св.Климент Охридски во Скопје, свештеникот  Гаврил Најдовски  отслужи Божествена Литургија.  Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.Во текот на Литургијата отецот произнесе беседа.

 3.angeli.so.truba

Поука на денот: Старец Ефрем Филотејски


Послушанието има вредност единствено кога низ страдање и труд се отсекува самоволието. Страсните навики наликуваат на трнливи корења и природно е дека секој што сака да ги искорне ќе почувствува болка, ќе се боцне и од раката ќе му потече крв. Истото се случува и кога заради послушание кон духовниот отец се искоренуваат лошите навики.

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

о.Гаврил Најдовски- Беседа

 3.angeli.so.truba

  3.angeli.so.truba

 Преминпортал (к.т.)