3.angeli.so.truba

Скопје,10.06.2020 год.- Соборен храм на св. Климент Охридски 

 3.angeli.so.truba

На 10.06.2020 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви се прослави споменот на :

  • Свети Никита Исповедник, епископ Халкидонски
  • Свети Игнатиј, епископ Ростовски   

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

На празникот на † Св. Варлаам Охридски; Преп. Никита исповедник еп. Халкидонски; Св. мч. Еликонида во Соборниот храм во Скопје,  свештеникот Јован Пачемски  отслужи Божествена Литургија на која верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 Свети Јован Златоуст

Не барајте ништо друго од Господ на славата освен да биде милостив спрема вас. Барајќи ја таа милост барајте ја со смирено срце, со умиление, и од утро до вечер повикувајте, а ако е возможно правете го тоа и во текот на целата ноќ: ’Господи Исусе Христе. помилуј ме!’, и присилувајте го вашиот ум да го прави ова сè до часот на вашата смрт.

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 Преминпортал (к.т.)

 

Друго:

 3.angeli.so.truba