3.angeli.so.truba

 Скопје, 27ти мај 2020 г.- Соборен храм Свети Климент Охридски

(6 недела на Воскресение)

Свето евангелие според светиот апостол Јован 12:36-47

 3.angeli.so.truba

На 27ти мај 2020 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви молитвено се прослави споменот на :

Оддание на Воскресение; Претп. на Вознесение; Св. мч. Исидор; Преп. Серапион; Св. Леонтиј Ерусалимски

  3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 На 27ми мај 2020 година, во шестата недела на Воскресение, кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија го прослави споменот на Оддание на Воскресение; Претп. на Вознесение; Св. мч. Исидор; Преп. Серапион; Св. Леонтиј Ерусалимски, во Соборниот храм на св.Климент Охридски, во Скопје, јереј д-р Сашо Наков  отслужи  Божествена  Литургија. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 Поука на денот: Старец Паисиј Светогорец
Кога бараме да се оправдаме во овој живот и го избегнуваме прекорот, тоа покажува дека уште световното размислување е живо во нас и тагата што се јавува во нас воопшто не содржи покајание, туку човекоугодништво, така што ја труе душата и телото со горчината што од неа прокапува. Кој плаче усрдно затоа што Го повредил Христа со своите гревови, веднаш добива Божествена утеха, согласно големината на својата тага.

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 3.angeli.so.truba

 Преминпортал (к.т.)

 

Друго:

3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

 

 

Друго: