На 13. 12. 2015 година, 28 – ма Недела по Педесетница, Св. ап. Андреј Првоповикан, св. Фрументиј Етиопски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на Архимандритот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин со братството, во манастирот „Св. Гаврил Лесновски“ во Лесново, отслужи Света Архиерејска Литургија.

Извор: Брегалничка епархија