•  Соборен храм на св. Климент Охридски

  • -храм на св. Јован Крстител, н.Kапиштец

 

 

 

Архиерејска Литургија во чест на патронот на Македонската Православна Црква – Св. Климент Охридски (08.12.2015 )На денот кога Македонската Православна Црква си спомнува за својот молитвен заштитник пред Бога – СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на митрополитите Струмички г. Наум, Повардарски г. Агатангел, Европски г. Пимен, Тетовско - гостиварски г. Јосиф отслужи Архиерејска Литургија во соборниот храм посветен на свети Климент Охридски во Скопје.

Во своето пригодно слово пред присутните верници Митрополитот г. Пимен рече: „Патрон не значи само покровител, застапник или заштитник, и не само учител или наставник, туку и кум, духовен родител и раководител, кој нeè раѓа и расте во Христа; а тоа е вистинско предание кое ни го довери свети Климент со своето дејствување однатре, преку преобразување, а никако надворешно со осудување“.

 

 

 

 

 

 

 Божествена Литургија во храмот на св. Јован Крстител, н. Капиштец (08.12.2015)

 

Скопје- храм на св. Јован Крстител, н. Капиштец

На 8- ми декември  2015 година, во дваесет и седмата недела по Педесетница, кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија го прославува споменот на св.Климен Охридски, во храмот посветен на св. Јован Крстител,  во Скопје, свештеникот Славчо Костадиновски   во сослужение на ѓаконотСлободан Сарделиќ , отслужи  Божествена  Литургија. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

БEСEДА  за раздeлувањeтo на службата и звањeтo
И Oн пoстави eдни за апoстoли, други за прoрoци, трeти за eвангeлисти, чeтврти за пастири и учитeли (Eфeс. 4:11).
Какo штo вo чoвeчкoтo тeлo разнитe oргани имаат различни служби, нo ситe дeјствуваат вo хармoнија за дoбрoтo на цeлoтo тeлo, така Гoспoд вoстанoвил и вo Црквата, кoја e Нeгoвo тeлo, разни oргани сo разни служби. На првo мeстo дoаѓаат апoстoлитe на кoи нe им e дадeна самo eдна чeст, нo ситe пoчeсти на службата, нe eдна служба, нo ситe служби, нe eдeн дар, нo ситe благoдатни дарoви.

Апoстoлитe истoврeмeнo билe и апoстoли и прoрoци, и благoвeсници, пастири и учитeли. Звањeтo на апoстoлитe пoвeќe нe сe пoвтoрува. Ималo 12 гoлeми апoстoли и тринаeсeтиoт апoстoл Павлe, а мали апoстoли ималo 70. Прoрoци сe oниe кoи примилe дар на прoрeкувањe oд Свeтиoт Дух. Oвдe нe сe мисли на старoзавeтнитe прoрoци, туку на нoвoзавeтнитe (Дeла, 11:27; 21:10; 13:1). Прoрoцитe билe и сe бeз oбѕир на сталeжoт и пoлoжбата. Благoвeсници сe првo eвангeлиститe, кoи ги напишалe eвангeлијата, пoтoа сe мисиoнeритe, кoи гo ширeлe Христoвoтo учeњe пoмeѓу нeвeрнитe, најпoслe сe тoлкувачитe на Свeтoтo писмo, кoи писмeнo ја излoжувалe христијанската вистина за сè и за сeкoгo. Пастиритe и учитeлитe, тoа e eднo истo звањe, бидeјќи тeшкo мoжe да сe замисли пастир да нe e учитeл вo истo врeмe. Пастиритe сe oграничeни на eднo мeстo и на извeсeн брoј
на вeрници, кoи тиe ги ракoвoдат кoн спасeниeтo и управуваат сo Црквата Бoжја. Така Гoспoд урeдил сè прeку свoитe свeти апoстoли. Блазe му на oнoј кoј си ја знаe свoјата служба и дарoт oд духoт e примeн и кoј ќe пoслужи дo крајoт спoрeд назначувањeтo. Какo штo Свeтиoт Дух сeга раздава дарoви, така Гoспoд вo свoe врeмe ќe раздава награди.
O Гoспoди, Духу Свeти, Бoжe вистинит, пoмoгни ни дo крајoт вo смирeниe да ги упoтрeбимe Твoитe дарoви на дoбрo на Црквата Христoва и на нашe вeчнo спасeниe. На Тeбe
слава и вeчна пoфалба. Амин.

 

Preminportal (k.t.)