DSC_4945

DSC_4958

Со одлука на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ - ОА, Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан им додели Светиклиментов орден од I ред на амбасадорот на Руската Федерација во Република Македонија, Неговата Екселенција ОЛЕГ Николаевич ШЧЕРБАК и Светиклиментов орден од II ред на господин КОНСТАНТИН БЕРСЕЊЕВ за заслуги во зацврстувањето на духовните врски меѓу Македонија и Русија и придонес кон единство на православните народи.

 DSC_4960

 DSC_4971

 DSC_4977

Извор. Скопска епархија