sobsvarhgavr2015 1

sobsvarhgavr2015 2

sobsvarhgavr2015 3

sobsvarhgavr2015 4

На 26.07.2015 година, во осмата Недела по Педесетница, Неделата на светите отци, и на празникот Собор на св. архангел Гаврил и преподобната Сара Египетска, во храмот „Успение на Пресвета Богородица - Каменско“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот Димче Ѓорѓиески, свештениците Никола Христоски, Димче Азески и Горан Ставрески и ѓаконот Сашо Целески. По завршувањето на Литургијата, со благослов на Митрополитот Тимотеј, свештеникот Димче Азески, старешина на храмот, се обрати кон верниот народ со пригодно слово.

sobsvarhgavr2015 5

sobsvarhgavr2015 6

sobsvarhgavr2015 7

sobsvarhgavr2015 8

Извор: Дебарско- кичевска епархија